Vergi cezaları için karar: Yeniden uzlaşmaya dönüldü

Vergi cezaları için karar: Yeniden uzlaşmaya dönüldü

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın vergi ve cezalarda uzlaşmama kararıyla ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Vergide uzlaşma mekanizmasını fiilen ortadan kaldıran karardan geri dönüldüğü belirtildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın vergi ve cezalarda uzlaşmama kararında geri adım atıldı.

CNBC-e’nin haberine göre, Vergi Usul Kanunu ile düzenlenen vergi ve cezalarda uzlaşma mekanizması, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın defterdarlıklara talimatıyla 24 Haziran’dan itibaren durdurulmuştu. Talimatta, mükelleflere vergi aslı ve cezanın tamamından indirim yapılmaması, bunun kabul edilmesi durumunda uzlaşma belgesinin imzalanması talimatı verilmişti.

Çok sayıda mükellefi yakından ilgilendiren gelişme tepkilere yol açmıştı. Uzlaşma sürecine müdahil meslek gruplarının da devreye girmesi ve mekanizmanın devamını talep etmesi kararda etkili oldu. Bakanlıkla yapılan görüşmelerde mekanizmanın devam etmesi kararlaştırıldı ve meslek mensuplarına bu karar duyuruldu.

Yüzde 50 indirim imkanı

Vergi ve cezalarda uzlaşma uygulaması ile ceza tebligatından itibaren 3 ay içinde ödeme yapacağını taahhüt eden mükelleflere yüzde 50 oranında indirim yapılıyor.