Virüsle boğuşurken kanser tehdidi büyüyor

Virüsle boğuşurken kanser tehdidi büyüyor

Aralık 2019’da Çin’de ortaya çıkan korona virüs kısa sürede dünya çapında bir krize dönüştü. Neredeyse tüm dünyada görülen virüs nedeniyle 350 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Pek çok sektör durma noktasına gelirken, sınırlarını bir bir kapayan ülkelerin sağlık sistemleri de adeta bir sınavdan geçti. Sağlık çalışanları tıbbi ekipman yetersizliklerine rağmen gece gündüz demeden çalışırken, hastaları hayatta tutabilmek için olağanüstü çaba sarf etti.

Sağlık sisteminde tüm dikkat korona virüse verilince, salgından önceki günlerde insanlığın en büyük düşmanlarından kanserle ilgili başka bir tehdit ortaya çıktı. İngiltere’nin en büyük yardım kuruluşlarından Macmillan Kanser Desteği’nin yaptığı araştırmaya göre, salgın sürecinde kanser hastalarının teşhis ve tedavisinde sıkıntılar yaşanıyor.

Önceki yıla göre 500 yükseldi

Araştırmaya göre Birleşik Krallık genelinde haftada yaklaşık 2 bin kişinin kanser hastası olduğu tespit edilemiyor. Macmillan’da araştırmayı yürüten ekipten Steven McIntosh, “Mart ve Nisan aylarında Birleşik Krallık genelinde geçtiğimiz yıla göre kanser hastalarının ölümünde 500 artış görüldü. Hastalara tanı koyulamaması saatli bir bomba gibi. Bu durum tedavi sürecinde de büyük problem yaratıyor” dedi.

‘Kapasite artırılmalı’

McIntosh, University College London’ın çalışmasına da atıfta bulunarak, hastanelerin kemoterapi randevularının yüzde 60’ını iptal etmek zorunda kaldığını vurguladı. Olası bir ikinci dalga öncesi hükümete çağrıda bulunan McIntosh, kovid-19 dışındaki hastalar için kapasite artırılmasını istedi.

 

Korona virüs tedavisinde son durum!

 

İspanya’da sağlık çalışanları isyan etti

 

Almanya’da iki aşıya daha klinik deney izni verilecek