Vladimir Putin’den tarihi itiraf

Vladimir Putin’den tarihi itiraf

SİGORTA GÜNDEM/DIŞ HABERLER

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Ukrayna Savaşı yüzünden “sorunlarla” karşı karşıya olduğunu kabul etti ve ekibine çatışmada karar alma sürecini hızlandırmalarını söyledi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın işgalinden 8 ay sonra yaptığı bu açıklama Rusya’nın sahada karşılaştığı zorlukları kabul ettiği şeklinde yorumlandı.
Rus liderin açıklamasını ülke medyası ile uluslararası basın kuruluşları farklı şekilde verdi. Kremlin tarafından paylaşılan resmi açıklamada bu ifadeler yer almazken uluslararası haber ajansları Putin’in televizyondaki açıklamasını olduğu gibi aktardı.

Rusya Merkez Bankası’ndan cesur rapor

Bu açıklama Rusya Merkez Bankası’nın ülke ekonomisi için zorlu bir ortam oluştuğunu kabul eden raporundan sadece birkaç gün sonra geldi.
Geçen hafta yayınlanan raporda, Eylül ayında ilan edilen kısmi olarak seferberliğin üretimi ve tüketici güvenini olumsuz etkilediği görüşüne yer verildi. Rusya Merkez Bankası Ekonomik Araştırmalar Birimi tarafından kaleme alınan raporda “Ekonomik faaliyetlerdeki toparlanma Eylül ayında durdu” denildi, artan petrol fiyatlarına rağmen ekonomik koşulların daha da kötüleştiği vurgulandı. (Business Insider)