WBN Türkiye, kız çocukları için eşit eğitim fırsatı seferberliği başlattı

WBN Türkiye, kız çocukları için eşit eğitim fırsatı seferberliği başlattı

Finans ve teknoloji sektörünün kadın odaklı ilk etkileşim platformu WBN Türkiye, eşit eğitim imkanına sahip olamayan kızlar için güç birliği oluşturuyor.

Sektördeki kadınlar arasındaki iletişimi güçlendirmek, dayanışmayı artırmak, kız çocuklarının geleceğine ışık tutmak, bir güç birliği oluşturarak kadın istihdamını teşvik etmek amacıyla 2023 yılının nisan ayında kurulan WBN (WomenBuzz Network) Türkiye ağına, bugüne kadar 150’nin üzerinde şirketten üst düzey kadın yönetici/kadın girişimci katıldı. WBN Türkiye, FinTek sektörünün deneyimli isimlerinden NovaForm Danışmanlık Kurucusu Tülin Çakmak ve EnSight Genel Müdürü Olcay Çat tarafından kuruldu.

Başta finans olmak üzere farklı sektörlerde kadın liderlerin görünürlüğünü artırarak başarılarını öne çıkarmak ve imkanı kısıtlı kız çocukları için STEM alanlarında farkındalık yaratmak üzere PSM dergisi iş birliğinde projeler geliştiren Tülin Çakmak, WBN Türkiye’nin oluşum süreci ve hedeflerini şöyle paylaştı:

“5 yıldır yaptığımız görüşmeler, yürüttüğümüz çalışmalar sırasında birçok kadın liderle tanışma fırsatı buldum. Kadınlar arasındaki iş birliğini artırmak ve geleceğin kadın liderlerini yetiştirmek en önemli gündem maddelerimizden biriydi. Yönetim kademesindeki kadınlar arasındaki iletişimi hızlı bir erişim ve etkileşim platformuna dönüştürme fikriyle WBN Türkiye doğdu.

Networkümüz katılımcılarının önerileri ve değerli katkılarıyla hızla genişliyor. Üyelerimiz, kız çocukları ve genç kadınlar için etkin sosyal sorumluluk projelerinde görev alacak olmanın bilinciyle hareket ediyor. WBN’li olan herkes, kadınların iş hayatında karşılaştığı sorunları gelecek nesillerin yaşamaması için çözüm bulmaya odaklanıyor.

Kadınlar arasında iş birlikleri geliştirmek, yeni girişim/yatırım fırsatları için sinerji oluşturmak da hedeflerimiz arasında. Geride kalan 1 yılda önemli işler yaptık. STEM (fen, teknoloji, mühendislik ve matematik) alanlarında kariyer yapmak isteyen kız öğrencilere burs veren, FinTek alanında uzmanlaşmak isteyen üniversiteli kızlarımıza staj imkanı tanıyan, kodlama becerilerini geliştirerek uzmanlaşmak isteyen genç kadınlara mentorluk yapan birçok kadın lider oldu.

Gruptaki herkes uzmanı olduğu konuda katkı sağlıyor, ağımızı büyütüp etki alanını yaygınlaştırmak için elinden geleni yapıyor. Yapay zekâ gibi geleceğin teknolojilerine ilgili duyanlar için alt gruplar kurarak bilgi düzeyimizi artırmaya devam ediyoruz. Kısaca rakip değil biz paydaşız ve Dünya Kadınlar Günü’nde ‘Kız çocukları geleceğimiz’ diyoruz. WBN Türkiye, birlikten doğacak sinerjiye inanan kadınlarla büyümeye devam edecek.”