Yabancı yatırımcı Erdoğan sonrasına hazırlanıyor

Yabancı yatırımcı Erdoğan sonrasına hazırlanıyor

EKONOMİMANSET.COM/DIŞ HABERLER

Milyarlarca dolarlık varlığa hükmeden uluslararası dev fonlar Mayıs ayındaki genel seçimleri muhalefetin kazanma ihtimalinin yükseldiğini düşünüyor. Bu durum Türkiye’nin dolar cinsi devlet tahvillerinin mart ayında benzer kredi notuna sahip diğer ülkelerden daha iyi performans sergilemesini sağladı.

JPMorgan Chase & Co. endekslerine göre, Türkiye’nin dolar borcu üzerindeki risk primi bu ay 20 baz puan azalarak 456 baz puana geriledi.

Türkiye ile Mısır aynı kredi notuna sahip. Kredi derecelendirme kuruluş Moody’s verilerine göre her iki ülkenin de kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin 6 kademe altında, B3 seviyesinde. Ancak iki ülkeyi karşılaştırıldığımızda Türkiye’nin iflas riski primi Mısır’ın ödediği risk priminin yarısından daha az…
Bloomberg News’a konuşan 584 milyar dolarlık varlığı yöneten Columbia Threadneedle Investments analisti Gordon Bowers, İstanbul ve Ankara’ya yaptığı geziler sonrası 14 Mayıs seçimlerinde “muhalefetin şansı konusunda çok daha iyimser” olduğunu açıkladı.

Bowers, “Türkiye’nin rejim değişikliğinin eşiğinde olduğuna dair yerel iyimserlik, Batı’da hissedilenden çok daha fazla” dedi ve ekledi: “Muhalefet kazanırsa, piyasalar orta vadeli temel iyileştirmeleri ve not artırımlarını ön plana çıkaracağından, kredi spreadlerinin sıkıştırılması için önemli bir alan var.”
Londra merkezli 1,2 trilyon sterlinlik (1,5 milyar dolar) varlık yöneten Legal & General Investment Management yöneticileri ise Türk devlet tahvillerine karşı hala mesafeli durmayı tercih ediyor.
Şirketin Sabit Getirili Ürünler Başkanı Uday Patnaik, “Seçimlerden sonrası için şimdiden pozisyon almadık çünkü her şey olabilir” dedi. “Muhalefetin zaferi başlangıçta ekonomide büyük bir canlanmaya yol açabilir, ancak her şey Erdoğan’ın seçim sonucuna itiraz edip etmemesine bağlı…”

Greenwich, Connecticut merkezli 5 milyar dolarlık gelişmekte olan piyasalar odaklı bir yatırım şirketi olan Gramercy Funds Management, muhalefetin kazanması beklentilerinin “aşırı iyimser” olduğu görüşünde.
Başkan Mohamed El-Erian’ın da aralarında bulunduğu Gramercy ekibi, muhalefetin ortak adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’ı yenebilmesinin “neredeyse kusursuz bir kampanya yürütmesine” bağlı olduğunu yazdı.
“Muhalefetin sorunsuz bir yelken açma olasılığına şüpheyle yaklaşıyoruz” dediler. “Bize göre hem cumhurbaşkanlığı hem de parlamento seçimleri yazı tura atmaya benziyor ve ikinci çeyreğin ilk yarısında küçük ayrıntılarla belirlenecek.”