YSK Başkanı Ahmet Yener’den yeni açıklama!

YSK Başkanı Ahmet Yener’den yeni açıklama!

Sayım sürerken kurul önünde yeni bir açıklama yapan YSK Başkanı Ahmet Yener, “Şu anda YSK’nin yurtiçinde toplam sandıkların 69,12’si açılmıştır. Şu anda sisteme veri girişi devam etmektedir. siyasi parti temsilcileri de veri girişlerini izlemektedir. Veri girişinde bir sorun yoktur” dedi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, oy sayımı ve ilçe seçim kurulları önündeki kuyruklar devam ederken, yeni bir açıklama yaptı.

Yener, “Şu anda YSK’nin yurtiçinde toplam sandıkların 69,12’si açılmıştır. Şu anda sisteme veri girişi devam etmektedir. siyasi parti temsilcileri de veri girişlerini izlemektedir. Veri girişinde bir sorun yoktur” diye konuştu.

Saat 23.53 itibarıyla kameralar karşısına geçen Yener, şunları söyledi:

“Yurt içinde yüzde 71.64, yurt dışı yüzde 18.76 açıldı. Yüzde 69,12 toplam açılan sandık. Sisteme veri girişi devam etmektedir. Siyasi parti temsilcileri veri girişini izlemektedir. Veri girişleri siyasi partilerimizle paylaşılmaktadır.. Veri girişinde aksama, gecikme söz konusu değildir.

Süreç önce sandık daha sonra ilçe ve bilahare il seçim kurullarında birleştirme ve YSK’ya aktarmaktadır. Herhangi gecikme, arıza sözkonusu değildir. Tüm sandıklar açıldığı zaman geçici olmayan sonuçları tüm kamuoyuyla paylaşacağız.”

NE OLMUŞTU?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’ne ilişkin yayın yasaklarını saat 18.30 itibarıyla kaldırdıklarını bildirmişti.

Yener, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, seçimlerin tüm yurtta sakin bir şekilde sonuçlandığını, yasa gereği saat 16.59’da oy vermeye gelen vatandaşların kimlikleri alınarak oy verme işleminin devam ettiğini, saat 17.33 itibarıyla tüm Türkiye’de oy verme işleminin sonuçlandığını belirtti.

Seçim sonuçlarının tüm ülkeye, siyasi partilere, cumhurbaşkanı adaylarına hayırlı olmasını dileyen Yener, “Merakla beklediğiniz yayın yasağıyla ilgili olarak da saat 18.30 itibarıyla yayın yasağını kaldırmış bulunmaktayız. Ancak değişik kanallardan basın mensuplarımıza veri gelişi olmaktadır ama tüm kamuoyunun Yüksek Seçim Kurulunun geçici sonuçlarını açıklamasını beklenmesini kamuoyuna saygıyla duyururuz” ifadelerini kullandı.