2. tur için gözler YSK’da

2. tur için gözler YSK’da

Türkiye, Cumhurbaşkanı adayları; Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu ve Sinan Oğan arasından 13’üncü Cumhurbaşkanı için seçimini yaptı. Milyonlarca seçmen 191 bin 884 sandıkta oylarını kullandı.

Saat 08.00’de başlayan oy verme işlemi saat 17.00 itibariyle sona erdi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığı resmi olmayan sonuçlara göre; saat 03.20 itibarıyla yüzde 97’si açılan sandıklarda Erdoğan’ın oyu yüzde 49,35, Kılıçdaroğlu’nun oyu yüzde 44,97.

Sinan Oğan’ın da oyu yüzde 5,25.

Seçimin ilk turda tamamlanması için adaylardan birinin yüzde 50+1 oy alması gerekiyor.

Gözlerin çevrildiği Yüksek Seçim Kurulu’nda Başkan Ahmet Yener “Saat 02.25 itibariyle toplam sandıklarda yüzde 91,93 giriş yapıldı. Sayın Erdoğan yüzde 49,49, sayın Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,79” diye konuştu.

Erdoğan: Kazanan milletimiz ve ülkemiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Genel Merkezi’nde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Ülkemiz 14 Mayıs seçimleriyle bir demokrasi şöleni daha alnının akıyla tamamlamıştır. Henüz kesin sonuçlar belli olmamakla beraber açık ara önde bulunuyoruz.

Hem yurt içi oyların gayri resmi sonuçlarının belli olmasının hem yurt dışı oylarının sayımının biraz daha vakit alacağı anlaşılıyor. Biz fersah fersah geride olduklarını kendilerinin de bildiği tabloyu öndeyiz diye anlatarak milleti bir kez daha muhtemelen son kez kandırmaya çalışanlar gibi değiliz.

Kılıçdaroğlu: Milletimiz ikinci tur diyorsa başımızın üstüne

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı genel başkanlarıyla beraber açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beklediği güven oyunu alamadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Seçim balkonda kazanılmaz. Milletimiz ikinci tur diyorsa başımızın üstüne. Halkımız emin olsun mutlaka kazanacağız ve bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz” dedi.

Oğan: Türkiye’nin krize düşmesine izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan ATA İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan, “Önümüzdeki 14 günlük süre içinde üzerimize düşeni yapacağız. Milletimiz müsterih olsun. Türkiye’nin krize düşmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.