96 yıllık yazarkasacı Hugin, yeni ismi ve yeni ofisiyle güç tazeledi

96 yıllık yazarkasacı Hugin, yeni ismi ve yeni ofisiyle güç tazeledi

PSM DERGİSİ

Yazarkasa sektöründe yaklaşık bir asırdır faaliyet gösteren Hugin, “Kredi kartının, yazarkasanın olduğu her noktada olmalıyız” stratejisini hayata geçirip Ar-Ge odaklı bir şirkete dönüştü. Hugin Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Tarık Güneş, “Sektörümüzün en büyük iki Ar-Ge merkezinden birine sahibiz. Ürünlerimizi çok fonksiyonlu hale getirerek müşterilerimize verimlilik sağlıyoruz” diyor…

Avrupa’nın ilk yazarkasa üreticisi Hugin, 4 yıl sonra “asırlık markalar” listesine adını yazdıracak. 25 yıldır yüzde 100 yerli sermayeli bir Türk şirketi olarak faaliyet gösteren Hugin, “Yazılım Teknolojileri” olan marka uzantısını “Ödeme Sistemleri” olarak değiştirdi ve kartlı ödemelerin olduğu her yerde etkinliğini artırmak için çalışmalarını hızlandırdı.

“Ar-Ge odaklı bir teknoloji şirketi” olarak konumlanan Hugin, yeni unvanı, yeni merkez ofisi ve genişleyen hizmet yelpazesiyle 2024 yılına “merhaba” dedi. Bu değişim ve dönüşümün perde arkasını, yeni plan ve hedefleri Hugin Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Tarık Güneş ile konuştuk…

Öncelikle Hugin’in dünya ve Türkiye’deki geçmişini dinleyip bilgilerimizi tazelemek isteriz…

Hugin, 1928 yılında İsveç’te kuruldu. Avrupa’nın ilk yazarkasa üretici unvanına sahip. Biz 1970’lı yıllarda ilk önce Hugin’in Türkiye distribütörü oluyoruz. 1989 yılında da isim hakkı da dâhil olmak üzere şirketi satın alıyoruz. O günden bu yana da Hugin Yazılım Teknolojileri A.Ş. unvanıyla yüzde 100 yerli bir şirket olarak faaliyetlerimizi sürdürdük. İstanbul Çatalca’daki üretim tesislerinde yapılan yatırımlarla tamamen yerli bir marka olan Hugin, 2008 yılında kurulan Ar-Ge merkeziyle birlikte tamamen bir yazılım ve teknoloji şirketi olma yolunda ilerliyor. Ana işimizi teknolojiyle birleştirerek müşterilerimize sunduğumuz ürün ve çözümlerin sayısını artırıyoruz.

BANKALARIN ÇÖZÜM ORTAĞIYIZ

2024 yılına önemli yeniliklerle girdiniz. Öncelikle marka uzantısını değiştirdiniz. Biraz da bu sürecin ayrıntılarını öğrenebilir miyiz?
Evet, 2023 yılında önemli değişiklikler yaşadık ve yeni döneme hazır bir şekilde girdik. Şirketimizin adını Hugin Ödeme Sistemleri olarak değiştirdik. Aslında bizim ödeme dünyasına girişimiz 2013 yılında oldu. Bildiğiniz gibi 2013’te POS ve yazarkasaları birleştiren bir tebliğ çıktı. Yazarkasalar artık POS haline geldi. Biz de ödeme sektörüne giriş yapmış olduk. Bugün geldiğimiz noktada da birçok bankaya hem POS temin eden hem operasyonel anlamda destek veren bir şirket haline geldik. Sadece donanım değil yazılım tarafında da faaliyet gösteren bir şirket olduk. Banka ve kredi kartıyla ödeme yapılan hemen her noktada varız.
Bir diğer değişiklik olarak da merkez ofisimizi, hub konseptinde tasarladığımız Levent lokasyonumuza taşıdık. Herkesin birbiriyle iletişim halinde olduğu, ekip çalışmasına çok daha uygun açık ofis özelliklerine sahip bir yerde çalışıyoruz. En önemli iş ortağımız olan finans kurumlarına yürüyüş mesafesinde olmak da çok keyifli.
Eskiden yazarkasa üreticisi olarak sadece perakende sektörü odaklı çalışıyorduk. Bugün geldiğimiz noktada bankaların da önemli bir çözüm ortağı olduk. Ödeme ve elektronik para şirketlerinin de ihtiyaçlarını en iyi anlayan teknoloji sağlayıcılarının başında geliyoruz. Bir yandan cihaz üretimimiz sürüyor, bir yandan da bu cihazların üzerinde çok sayıda işlemin yapılmasına olanak veren API’leri ve sektörel yazılımları geliştiriyoruz.

SEKTÖRDEKİ EN BÜYÜK İKİ AR-GE MERKEZİNDEN BİRİ

“Yazılımları kendi bünyemizde geliştiriyoruz” dediniz. Ar-Ge ekibiniz ve neler yaptığıyla ilgili biraz ayrıntı verebilir misiniz?

Ar-Ge bizim için önemli. 90 kişilik ekibimizin üçte birinden fazlasını Ar-Ge departmanımız oluşturuyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 2016 yılında “Ar-Ge Merkezi” unvanını aldık ve sektörümüzdeki en büyük iki Ar-Ge merkezinden biriyiz. Kendi faaliyet alanımızın dışında devletin desteklediği farklı sektörlere dönük projeler de geliştiriyoruz.
Şu anda patentini aldığımız, ödeme sistemlerinde ek güvenlik sağlayan yazılımlarımız var. Hatta bunların çoğu uluslararası standartları da kapsıyor. Ayrıca kasamızda geliştirdiğimiz ancak ticari ürüne dönüştürmediğimiz yazılımlarımız da var. Tabii yazarkasa ve POS tarafında müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak, verimlerini artıracak çok önemli yazılımların altında da ekibimizin imzası var.

“90 kişilik ekibimizin üçte birinden fazlasını Ar-Ge departmanımız oluşturuyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 2016 yılında ‘Ar-Ge Merkezi’ unvanını aldık ve sektörümüzdeki en büyük iki Ar-Ge merkezinden biriyiz.”

ÜCRETSİZ RAPORLAMA HİZMETİ: ZRAPORUM.COM

Son yıllarda sadece Türkiye’de değil tüm dünyada yazarkasa üreticileri, POS üreticileri hatta ATM üreticileri birer teknoloji şirketine dönüştü. Benzer çözümlere rakipleriniz de sahip, sizi ayrıştıran ne olacak?
Odak noktamız her zaman yazarkasa ama kartlarla tahsilat yapılan her yerde olmak istiyoruz. “Farkınız ne” derseniz, fayda sağlayacak ürünler de geliştirerek fiziki ürünlerden daha fazla verim alınmasını sağlıyor, fonksiyonlarını çeşitlendiriyoruz. Bu alanda birçok yazılıma entegre edebiliyoruz. Arka tarafta, örneğin zraporum.com üzerinden müşterilerimize ücretsiz raporlama hizmeti sunuyoruz.
Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’ndekiler de dahil her ilde kendimize özel servislerimiz var. Hangi bölgede olursanız olun desteğe ihtiyacınız olduğunda çok kısa bir zamanda orada oluyoruz. Bu da ayrı bir tercih nedeni.

Müşterileriniz arasında bankalar önemli bir yer tutuyor. Neden sizi tercih ediyorlar?

Ekip olarak bu iş üzerinde çok ciddi çalışmalar yaptık. Yenilikçi Android tabanlı ödeme platformumuz üzerinde uygulamalarının az eforla geliştirilip test edilebilmesini sağlamaları bizim için önemliydi. Bankaların kaynakları çok ama bunları ayırmaları gereken alanlar da çok. Hem kaynak tasarrufu sağlayacak hem de işlerini kolaylaştıracak çözümlere odaklandık. Cihazlarımızı ve süreçlerimizi yeniden tasarladık. Bankalarımızın çok daha verimli çalışacağı, kendi işlerine odaklanmalarını sağlayacak işleri önceliklendirdik. Bununla ilgili bir mimari kurduk. Bu mimariyi şöyle tarif edebilirim: Bir bankacılık yazılımını 100 birim diye hesaplarsak, bizim kurduğumuz mimari sayesinde 30-35 birimlik eforla bu mimariye dâhil olup işlemlerini yapabiliyorlar.

POMPA YAZARKASADA TURPAK İŞ BİRLİĞİ

Tarık Güneş, “Yazarkasanın olduğu her yerde olmak istiyoruz” diyor. Nitekim artık akaryakıt istasyonları için geliştirilen pompa yazarkasalar da Hugin imzasını taşımaya başladı. Güneş, bu alanda Turpak ile başlattıkları iş birliğini şöyle anlatıyor:

“Turpak, taşıt tanıma sektöründe neredeyse rakipsiz. Biz de yazarkasa ve ödeme sistemleri tarafında 100 yıla yakın bir deneyime sahibiz. Bu iki gücü birleştirerek ‘Turpak Vision’ ürününü geliştirdik. Taşıt tanıma sistemiyle entegre çalışıyor. Şimdi aynı sistemi bireysel kullanıcılar için de geliştiriyoruz. Araçtan inmeden pompacının elindeki cep telefonu büyüklüğündeki bir cihazla ödemesini yapıp belgesini alabilecekler.”

“DÖNÜŞMEYİ BEKLEYEN 1.8 MİLYON YAZARKASA VAR”

Önümüzdeki dönemde Android tabanlı çözümlerin daha çok gelişeceğini öngören Tarık Güneş, sektörel trendleri de şöyle yorumluyor:
“Aslında dünya ödeme sistemlerinde Android’le çok büyük aşk yaşıyor ama Türkiye pazarının biraz daha temkinli yaklaştığını söyleyebiliriz. Sanırım ilk yıllarda bir güven sorunu vardı. Şu anda bu konunun tamamen aşıldığını görüyoruz. Fiyat farkı da azalıyor. Gerçek anlamda büyüme 2024’te başlayacak diyebiliriz. Çünkü birden fazla fonksiyonu aynı alanda kullanmak mümkün. Ayrıca hem çok fazla veriye ulaşabiliyorsunuz hem de çok sık güncelleme yapabiliyorsunuz. Veri analitiği ve ‘predictive maintenace’ imkanları sayesinde SLA rekorları bizi, yükselen cirolar müşterilerimizi bekliyor. Biz 2019 yılından bu yana tüm sistemlerimizi Android’e taşımaya başladık. Sadece yazarkasa tarafı kaldı, onu da bu yıl tamamlamış olacağız. Şunu da eklemek gerekiyor: Artık yapay zekâ her alanda olacak Android POS’lar da bu noktada ayrışacak. Bu alanda biz de bazı ilklere imza atmayı hedefliyoruz, çok heyecanlı sürprizler üzerinde çalışıyoruz.
Regülasyon uyumu bizim dünyamızın önemli bir boyutu. Şu anda Türkiye’de 1.8 milyon POS, 1.8 milyon da yazarkasa üzerinde banka uygulaması var deniyor. POS’ların birçoğunun da zamanla mali uyumlu sistemlere dönüşmesi hepimiz için önemli. Gelirler İdaresi Başkanlığı, perakende sektöründe vergi adaletini sağlamak ve devletimizin vergi gelirini artırmak için dünyadaki diğer ilgili mevzuatlarda da emsal teşkil edebilecek regülasyonlara imza atıyor. Biz de bu dönüşümün parçası olarak müşterilerimizin regülasyonlara kolay uyum sağlayabilmeleri için üzerimize düşeni çok yüksek bir enerjiyle yapıyoruz.”