AB’den kara para aklama anlaşması

AB’den kara para aklama anlaşması

AB, kripto dahil olmak üzere kara para aklama ile mücadele konusunda geçici bir anlaşmaya vardı.

Avrupa Birliği, ulusal makamların kripto sektörü de dahil olmak üzere kara para aklama ile mücadele etmek için ortaklaşa çalışmalarını iyileştirmek için geçici bir anlaşmaya vardı.

AB ülkeleri ve Avrupa Parlamentosu temsilcileri, kara para aklama ile mücadelede mevcut farklı ulusal yaklaşımları sona erdirmeyi amaçlayan ve bugün erken saatlerde tamamlanan müzakerelerde anlaşmaya vardı.

AB dönem başkanlığını yürüten Belçika’nın Maliye Bakanı Vincent Van Peteghem yaptığı açıklamada, “Bu sayede dolandırıcıların, organize suç örgütlerinin ve teröristlerin mali sistem üzerinden elde ettikleri gelirleri meşrulaştırabilecekleri hiçbir alan kalmayacaktır” dedi.

Anlaşma, yeni bir AB kara para aklamayla mücadele otoritesi oluşturacak kara para aklamayla mücadele önlem paketinin bazı bölümlerini kapsıyor.

Mevcut AB kara para aklamayı önleme kuralları, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının 1.000 Euro (1.090,00 $) veya daha fazla değerde işlem gerçekleştiren müşterileri kontrol etmeleri ve şüpheli faaliyetleri bildirmeleri için genişletilece. Sınır ötesi kripto varlık firmaları ek kontroller uygulamaya zorlanacak.

Değerli metaller, kuyumcular ve sarraflar gibi lüks mal ticareti yapanların yanı sıra lüks otomobil, uçak ve yat satıcıları da müşterilerini kontrol etmek zorunda kalacak.

Üye devletler 2029’dan itibaren profesyonel futbol kulüpleri ve menajerleri de bu kontrol zorunlulutlarına dahil edebilecek.

Açıklamada ayrıca, nakit ödemeler için AB çapında 10.000 avroluk bir azami sınır getirilerek suçluların kara para aklamasının zorlaştırılacağı belirtildi.

Yeni kurallar kapsamındaki firmalar, 3.000 ila 10.000 avro arasında nakit para ile ara sıra işlem yapan kişileri tespit etmek ve doğrulamak zorunda olacak.

Yeni kuralların yasalaşması için AB devletlerinin ve parlamentosunun resmi onayı gerekiyor.