AB’den X’e soruşturma

AB’den X’e soruşturma

Avrupa Birliği, Elon Musk’ın sosyal ağının işletmeler ve tüketiciler arasında önemli bir geçit olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini değerlendirmek için X hakkında bir soruşturma başlattı.

AB’nin Dijital Piyasalar Yasası uyarınca, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bazıları, dijital reklamcılık, çevrimiçi arama ve uygulama ekosistemlerinde rekabeti artırmayı amaçlayan uzun bir kurallar listesine uymak zorunda.

AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Mart ayında X’ten şirketin işletmeler ve tüketiciler arasında önemli bir geçit olarak nitelendirilmediğini savunan bir yalanlama aldığını ve bu yalanlamayı daha fazla değerlendirmek için bir soruşturma açmaya karar verdiğini söyledi.

AB ayrıca şirketin çevrimiçi reklamcılık hizmeti X Ads ile ilgili olarak da bir başka yalanlama aldı ve komisyon, hizmetin Dijital Piyasalar Yasası kapsamındaki nicel belirleme eşiklerini karşılamasına rağmen X Ads’in önemli bir ağ geçidi olarak nitelendirilemeyeceği sonucuna vardı.

X’te yayınlanan bir yazıda grup, AB’nin X’in reklamcılık işinin Dijital Piyasalar Yasası kapsamında belirlenmesine gerek olmadığı görüşünü paylaşmasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, X’in düzenleyici süreçle işbirliği yapmaya devam edeceğini ekledi.

AB, X’e yönelik soruşturmanın beş ay içinde tamamlanması gerektiğini söyledi.