“Acentelerin şirketini halkın da şirketi yapacağız”

“Acentelerin şirketini halkın da şirketi yapacağız”

Akıllı Yaşam Dergisi

İlk yılında kaskoda öne çıkan AcnTURK, bu yıl ağırlıklı olarak sağlığa ve özel branşlardaki ürünlere odaklanacak. AcnTURK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Büyükçelebi, “Sektörde yarattığımız farkla tüm dikkatleri üzerimize çektik. Daha da iddialı ürünlerle büyümemizi sürdürecek, ilk yıllarımızda elde ettiğimiz başarıyı halka arz olarak borsaya da taşıyacağız” diyor…

Sigorta acentelerinin bir araya gelerek kurduğu ilk ve tek sigorta şirketi olan AcnTURK, ilk yılında 350 milyon TL özsermaye, 220 milyon TL net kâr, 2.3 milyar TL de aktif büyüklüğe ulaştı. Bu sonuçları profesyonel ve tecrübeli kadrolarıyla yaptıkları doğru hamlelere bağlayan Yönetim Kurulu Başkanı Murat Büyükçelebi, “Bizde herkes kazanıyor. Çalışanlarımız, acentelerimiz ve müşterilerimiz de kazançta eşit” diyor.
AcnTURK, bu yıla da iddialı yeni ürünlerle giriyor. Holdingleşen yeni yapısıyla yeni alanlara da giriyor. İlk yılında kasko branşında ilk 10’a girmeyi başaran şirket, sağlıkta da adından söz ettirmeyi amaçlıyor.

Trafik sigortasına henüz girmediklerini, bunu bir zorunluluk olarak da görmediklerini belirten Büyükçelebi, sigorta sektörünün dikkatlerini çekmekten memnun. Bazı eleştirilere de Akıllı Yaşam aracılığıyla şöyle yanıt veriyor: “Ne kadar çok eleştirilirsek o kadar doğru yolda olduğumuz anlıyoruz.”

Murat Büyükçelebi ile AcnTURK’ün 2023 yılı performansı ve 2024 hedeflerinin yanı sıra sektördeki gelişmeleri konuştuk…

Öncelikle 2023 yılı nasıl geçti? Güncel verilerinizi paylaşır mısınız?

Kasım 2022’de ilk poliçesini kesen bir şirket olarak 2023 bizim için ilk faaliyet yılımız oldu. Daha ilk yılımızda hedeflediğimiz üretime ulaşmanın gururunu yaşıyoruz. 2.6 milyar TL toplam prim üretimine ulaştığımız 2023’te, kaskoda ilk 10’a girdik. 350 milyon TL civarında özsermayemiz var. 220 milyon net kâr elde ettik. 2.3 milyar TL de aktif büyüklüğe ulaştık. 400 bin poliçemiz var.

Yeni kurulan bir şirketin ilk 3 yıl zarar edeceği öngörülür ama biz kâr ediyoruz. 4-5 yılda bile bunları yapamayan şirketler var. Demek ki doğru hamleler yapıyoruz.
Reasürans tarafında A+ şirketler olarak nitelendirilen en büyüklerle çok önemli anlaşmalar yaptık. Sektör kapasite sorunu yaşarken biz 2024’e kapasitemizi 3.5 kat artırarak girdik. Örneğin yangında reasürans limitimiz 3 milyon Euro’ydu, yeni anlaşmayla bunu 10 milyon Euro’ya yükselttik. Bu bizim için büyük bir atılım oldu. Sektörde bunun ne kadar zor bir hamle olduğunu herkes bilir.

Reasüransta bu atılımı nasıl gerçekleştirdiniz?

Reasürans anlaşmaları yapılırken bakılan önemli kriterlerin hepsinde çok iyi olduğumuz için zor olmadı. Daha ilk yılımızda ulaştığımız seviyelerin yanı sıra hasar-prim dengemiz ve poliçe fiyatlamamızla tam puan aldık.
Tamamen profesyonellerden kurduğumuz yönetici kadromuzun tecrübesiyle daha ilk yılda bir adım önde başladık. Günlük raporlamalarla hem şirketimizin hem de sektörün nabzını tutuyoruz. Müşteri ilişkilerinde güçlü bir iletişimizi var, hasarları çok hızlı ödüyoruz. Acentelerimiz ve iş ortaklarımız tarafında da memnuniyetimiz yüksek; ödediğimiz komisyonlar piyasanın üzerinde. Piyasa ortalamasında komisyon verseydik açıkladığımız kâr 350 milyon TL’yi bulurdu. Bizde herkes kazanıyor: Acente de, müşteri de, çalışanlarımız da…

Trafik sigortasında yoksunuz. Bu sonuçlara trafiksiz ulaşmak zor olmadı mı? Kaskoda ilk 10’a girmeyi nasıl başardınız?

Kaskomuzun içinde inanılmaz teminatlar var. Hasarsız prim iadesi, teminat durdurma, ek prim ödemeden geçerlilik, kaza yaparsan öde… Sektörde bu kadar geniş yelpaze içeren ürünler yok.
Evet, trafik sigortası yapsak çok daha farklı sonuçlar söz konusu olabilirdi. Olmamasına rağmen bu başarıları yakalayabildik. Bu arada trafik sigortasını da acentelerimiz talep ettiği için istiyoruz. Yoksa yönetim açısından çok gerekli görmüyoruz. Genel Müdürümüz trafik sigortasının uzmanı, yeni ürünlerimizle sektöre de katkı verecek güçteyiz ama yetkiyi henüz vermiyorlar. Vermezse vermesinler, biz işimize bakıyoruz.

Bazı hamleleriniz sektörde çok konuşuldu. Örneğin prim iadesi. Bunun yurt dışında örnekleri var mı? Eleştirilere cevabınız nedir?
Avrupa merkezli olup ülkemizde de faaliyet gösteren şirketlerde de bu prim iadesi uygulamasını var. Örneğin o şirketlerden biri yüzde 50 hasarsızlık iadesi ödüyor. Bu bizim icadımız olan bir uygulama değil, aksine onlar yapıyor diye getirdik.

Bizde her şey ortada ve şeffaf: Bilanço, sermaye, kâr… SEDDK tarafından 6-7 kez denetlendik. Örneğin “Kaza Yaparsan Öde” hizmetimiz için çağırdılar. Reasürans, hasar gibi konularında da denetimlerden geçtik, her defasında olumlu raporlarla sonuçlandı.

Asıl bakmaları gereken yerler trafik ruhsatı olanlar, biz değiliz. Biz sağlam adımlarla yeni yatırımlar ve farklı ürünlerle yolumuza devam ediyoruz. Bu arada şirketimize yeni 60 araç aldık, ikame filosu kuruyoruz. Bu yıl araç sayımızı 250’ye tamamlayacağız. İkame hizmetini kendimiz vereceğiz. Öte yandan pert şirketi de kurduk, kendi pert araçlarımızı alıyoruz. Sadece bu operasyonlardan kazandığımız para 400-500 milyon civarında. Ne kadar çok eleştirilirsek o kadar doğru yolda olduğumuz anlıyoruz.

Sağlık branşında ne durumdasınız?

Tamamlayıcı sağlık sigortasında 70 milyon TL prim üretimi ve 20 bin sigortalı sayısına ulaştık. Özel sağlık sigortasına önümüzdeki ay başlıyoruz. Hem sektör hem de vatandaş için bu alana yenilerin girmesi şart! Sağlık bizim uzmanlık alanlarımızdan biri olduğu için iddialı geliyoruz. İyi bir ekip kurduk. Yeni ürünlerle sektörümüzü ve vatandaşı rahatlatacağız.

Büyümeye odaklanacağınız diğer alanlar neler?

Yangın, konut ve iş yeri sigortalarında güzel ve farklı ürünlerimiz var. Örneğin “Kişisel Koruma Kalkanı” diye bir ürünümüz var ki benzersiz. Günlük risklere karşı uyarı ve takip hizmeti veriyoruz. Finansal risklerinize ilişkin düzenli Findeks risk raporu sunuyoruz. Kredi kartı, kimlik kartınız, IBAN numaranız gibi kişisel verilerinizin güvenli olmayan sitelerde yer aldığında uyarıyoruz. Dolandırıcıları ortadan kaldıracak bir ürün bu. Kredi notunuzdaki değişimleri, bankalardaki kredili ürünlerinizin, borç ve toplam limitlerinizi takip ediyor ve bilgi veriyoruz. İçinde antivirüs paketi de var. Kişisel yaşamınız sırasında üçüncü kişilerin malına veya canına vereceğiniz zararları sorumluluğunuz ölçüsünde karşılıyoruz. Bu ürünümüzün özelliklerini saymakla bitmez. Vatandaşın gerçekten ihtiyacını gören ürünler çıkarmaya çalışıyoruz.

Aynı çatı altında çalıştığınız farklı şirketlerle hizmet veriyorsunuz. Yakın zamanda da Anka Grup Yatırım Danışmanlık olan unvanınızı AcnTURK Holding olarak değiştirdiniz. Faaliyet alanlarınızı hatırlatıp hedeflerinizden söz eder misiniz?

Evet, yatırım şirketimizi holdinge çevirdik. Holding iştiraklerimiz arasında AcnTURK Sigorta, pert şirketi AHOM, teknoloji şirketi MIS ve AcnTURK Gayrimenkul A.Ş. yer alıyor.
Hedefimiz sermaye yapımızda büyüyüp elde ettiğimiz kârı içeride harcamak. Halka da açılırsak daha da güçlü bir yapıya ulaşacağız. Yatırıma odaklıyız. İyi ürünler çıkararak sektörü ve vatandaşı rahatlatıyoruz.
Toplam üretimimizde kaskonun payı yüzde 90 civarında. Bu yıl bu oranı yüzde 65-70’lere kadar indireceğiz. Geçen kasım ayında sağlık branşına adım attık, bu yıl dediğim gibi genişleteceğiz.
Bu arada şirketimizin merkezini çok yakında Mecidiyeköy’deki Quasar İstanbul’a taşıyacağız. Yeni merkezimiz 4 bin metrekare olacak. Bölge müdürlüklerimizin sayısını da artıyoruz. 9’uncu bölgemiz olarak Doğu Anadolu’ya da gidiyoruz. Adana, İzmir, Ankara, Antalya, Bursa, Van ve Gaziantep’te müdürlüklerimiz var.
Acente sayımız da 2 bine ulaştı. Talep yoğun olarak devam ediyor. Şu anda 200’e yakın olan iş ortağımızı da bu yıl 300’e ulaştıracağız. 2025’te de hisselerimizi halka açıp borsa kote edeceğiz.

Peki sigorta sektörünü bu yıl neler bekliyor?

Zor bir yıldayız. Ciddi enflasyon baskısı var. Bu yıl çıkaracağımız yeni ürünlerle branşların dağılımını homojen hale getirmeye çalışıyoruz.
Geçen yıl risk primi içindeki dolar kurunun tüm tahminlerini tutturduk. 2023 sonu için tahminimiz 30 TL idi. 2024 için de dolar kurunu 42-44 TL olarak öngördük. Bu seviyeler bizim için zarar potansiyeli taşımıyor. Yeni bir şirket olduğumuz için döviz kuruna hazırlıksız yakalanmadık. Çünkü geçmişten gelen yüklerimiz yok.

KİŞİSEL VERİ KORUMA SİGORTASI GELİYOR

AcnTURK, yakında yine iddialı bir ürününü daha kullanıma sunacak: Kişisel Veri Koruma Sigortası. Murat Büyükçelebi, ayrıntılarını şöyle özetliyor:
“Örneğin, kendiniz ve yakınlarınızla ilgili çıkan istenmeyen haberler olduğu zaman ona erişimi engelleyeceğiz. Sosyal medya da dahil tüm kanallardaki erişimi düşünerek yola çıkıyoruz. Eğer erişimi engelleyemezsek hukuki masrafları karşılama olanağı da sunacağız.”