Allianz X, dijital bankadaki hisselerini satıyor mu?

Allianz X, dijital bankadaki hisselerini satıyor mu?

AKILLI YAŞAM DERGİSİ/ÖZEL HABER

Allianz X’in, N26’daki yaklaşık yüzde 5’lik hissesini yüzde 68 indirimle satacağı iddia ediliyor.

Alman sigortacılık ve varlık yönetimi devi Allianz SE, Alman dijital bankası N26’daki hisselerini 3 milyar dolar karşılığında satmak için harekete geçti. 

Financial Times’ın haberine göre Münih merkezli sigorta grubunun girişim sermayesi kolu olan Allianz X, N26’daki yaklaşık yüzde 5’lik hissesini 2021’deki 9 milyar dolarlık değerlemeye kıyasla yüzde 68 civarında bir indirimle satması için bir danışman görevlendirdi.

Allianz yönetimi, “Görüşmeler için yetki vermek, bu görüşmelere göre hareket edileceği veya bu görüşmelerin tamamlanacağı anlamına gelmez” yorumunu yaptı.

Bir zamanlar Avrupa’nın en değerli fintech’leri arasında yer alan N26, Almanya finansal otoriteleri tarafından kesilen cezalarla hızla büyüme ritmini kaybetti.

Online finans kuruluşu gazeteye yaptığı açıklamada, “N26 şu anda, C Serisi turumuzda lider yatırımcı olarak yer alan Allianz X de dâhil olmak üzere mevcut yatırımcılar tarafından başlatılmış herhangi bir ikincil satıştan haberdar değil” dedi.

Risk sermayesine aç teknoloji girişimleri, faiz oranları dünya çapında yükselirken son zamanlarda fon toplamakta zorlanıyor. Risk sermayesi şirketi Atomico’nun bir raporuna göre, Avrupa teknoloji endüstrisi geçen yıl 400 milyar dolar değer kaybetti.