Alman sigortacılık devinden dikkat çeken hamle

Alman sigortacılık devinden dikkat çeken hamle

Reasürans şirketi Munich Re dünyanın önde gelen sigorta şirketlerini çatısı altında toplayan ‘Net Sıfır Sigorta İttifakı’ndan ayrıldığını açıkladı. Alman sigortacılık devi karbon emisyonlarını düşürmeyi hedefleyen birlikten “önemli yasal riskler” nedeniyle çıktığını duyurdu

Munich Re, Vanguard Group Inc’in geçen yılın sonunda ayrılmasından bu yana GFANZ’ın bir alt grubundan çıkan en büyük finans şirketi oldu.

Birleşmiş Milletler tarafından bir araya getirilen sigorta ittifakının 30 üyesi bulunuyor ve üyeler arasında Axa SA, Allianz SE ve Swiss Re gibi devler yer alıyor.

Munich Re, sigorta ittifakının bir parçası olarak çalışmak yerine kendi iklim hedeflerini takip edeceğini söyledi. Şirket, küresel ısınmanın sigorta sektörü için oluşturduğu risklerin farkında olduğunu açıkça ortaya koydu.

Ocak ayında Munich Re, doğal afetlerden kaynaklanan kayıpların geçen yıl yaklaşık 120 milyar dolara ulaşacağına dair tahminlerini yayınladı. Ortaya çıkacak hasarların büyük bölümü ise hava koşullarından kaynaklanıyordu.

Munich Re Baş İklim Bilimcisi Ernst Rauch, “İklim değişikliğinin doğal felaketlerden kaynaklanan kayıpları artırdığı inkâr edilemez. Yıllık 100 milyar doları aşan hasar ödemesi artık sigorta sektörünün yeni normalidir.” demişti.