Altın 6 ayın zirvesine yakın

Altın 6 ayın zirvesine yakın

Altın, ABD ve Avrupa’daki resesyon korkuları ve Çin’de yaşanan şiddetli virüs dalgasının güvenli varlıklara olan talebi artırmasıyla altı ayın en yüksek seviyesine yakın işlem gördü.

Spot altın, Perşembe günü küçük bir düşüş yaşarken ons ​​başına 1.850 doların üzerinde seyrini sürdürürken 28 Aralık’taki kapanıştan bu yana art arda yaklaşık yüzde 3’lük bir yükseliş yaşadı. Bu hafta ABD tahvil getirilerindeki düşüş de faiz getirisi olmayan değerli metalin yükselişine yardımcı oluyor.

Spot altın yeni işlem gününde 1851 dolardan işlem görüyor. Gram altın ise piyasalarda 1116 TL’den alıcı buluyor.

Fed’in Aralık toplantı tutanaklarına göre yetkililer enflasyonu düşürme konusunda kararlı olduklarını teyit ettiler.

Yapılan alışılmadık derecede açık sözlü uyarılar, yüksek faiz oranlarının uzun süre devam edeceğine işaret ederken bu durumun ABD’deki yavaşlamayı derinleştirebileceği ve potansiyel olarak altına olan ilgiyi artırabileceği değerlendiriliyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva bu hafta yaptığı açıklamada dünya ekonomilerinin yaklaşık üçte birinin bu yıl resesyona girmesinin beklendiği konusunda uyardı.

Çin’de yaşanan şiddetli virus dalgasının Omicron türünün bilinen iki varyantı tarafından yönlendirildiği belirtilirken Dünya Sağlık Örgütü Pekin yönetimine daha fazla şeffaflık çağrısında bulundu. Vakalardaki sert artışın Asya’nın en büyük ekonomisinde canlanmaya yol açması beklenen Sıfır-kovid politikasının terk edilmesi kararı sonrası yaşandı.

TD Securities stratejisti Daniel Ghali, geçtiği bir bilgi notunda, Çin’in alımlarının bu hafta altının kazanımlarının ardındaki itici güç olmaya devam ettiğini söyledi.

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.