Altın denge bulmaya çalışıyor

Altın denge bulmaya çalışıyor

Altın, Fed’in faiz indirimi görünümünün karmaşasında rekor seviyesine yakın sakinledi.

Altın, imalat sektöründeki sürpriz genişlemenin ve ABD enflasyonunun soğuduğunu gösteren verilerin ardından önceki seansta rekor seviyeye yükseldikten sonra sakinleşti.

Yakından izlenen tüketici harcamaları endeksinin Cuma günü beklenenden daha soğuk gelmesinin ve önümüzdeki aylarda faiz indirimleri yapılabileceğini desteklemesinin ardından değerli metal Pazartesi günü erken saatlerde ons başına 2.265,73 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak fabrika baskısı daha sonra bu iyimserliği bastırdı ve Hazine getirilerinde bir sıçramaya yol açtı.

Swap piyasaları, Haziran ayında ABD’de faiz indirimi ihtimalini yüzde 56 olarak fiyatlıyor; bu oran, Pazartesi günü üretim verileri öncesindeki yüzde 61’e göre daha düşük.

Külçe, Fed’in merakla beklenen pivotunun yaklaştığı işaretleri üzerine Şubat ayının ortasından bu yana yüzde 13 oranında değer kazandı. Yükseliş, artan jeopolitik gerilimler ve altının güvenli liman varlığı olarak çekiciliğini artıran Çin ekonomisinde devam eden sorunlar tarafından desteklendi. Merkez bankaları da değerli metale yükleniyor.

Spot altın, Pazartesi günü yüzde 1’lik yükselişin ardından Singapur saati ile 08:13 itibarıyla yüzde 0,1 düşerek ons başına 2.249,08 dolara geriledi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi sabit kaldı. Gümüş yatay seyrederken platin ve paladyum düştü.