Altın, dolar ve borsa yatırımı olanlar dikkat: İşte yeni tahminler

Altın, dolar ve borsa yatırımı olanlar dikkat: İşte yeni tahminler

Yeni hafta itibarıyla altın, dolar ve borsadaki hareketli seyir oldukça dikkat çekiyor.

Gözler bugün Fed faiz kararında olacak. Peki kritik gelişme öncesi piyasalarda tahminler neler? Borsadaki yükselişin nedeni ne? Ekonomist Hikmet Baydar borsa için ‘Bu seviyeyi kırmadan yeni zirveyi konuşmak zor’ dedi.

Piyasalarda kader günü Altın, dolar ve borsa yatırımı olanlar dikkat: İşte yeni tahminler

Son iki haftayı düşüşle tamamlayan altın fiyatlarında yön bu hafta itibarıyla değişti. Gram altın salı günü 2002 lira seviyesini gördü. Öte yandan Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi rekor seviyelere doğru hareketini sürdürüyor. Endeks 8 bin 500 puan seviyesinin üzerine çıkarak önemli bir eşiği geçti. Borsa en son 3 Ekim tarihinde 8 bin 562 puan ile tarihi rekorunu kırmıştı. Peki borsadaki yükselişi nedenleri neler?

Ayrıca bugün yurt dışı piyasaların gözü kulağı ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararında olacak. Fed beklentileri neler? Altın ve dolarda yön ne olur?

Konuyla ilgili merak edilenleri Ekonomist Hikmet Baydar, milliyet.com.tr’ye anlattı. Baydar borsa için, ‘Bu seviyeyi kırmadan yeni zirveyi konuşmak zor’ dedi. Baydar ayrıca gram altın için yeni hedef seviyeleri açıkladı.

“Altın fiyatlarındaki hareketliliğin sebebi özellikle ABD gemilerine karşı ve askeri tesislerine karşı yapılan saldırılardır. Bölgede yayılan saldırılar ister istemez risk yaratıyor ve yatırımcılar da bu riskten kaçınmak amacıyla altına yöneliyor. Altına talebin ana nedeni parasal sistemde özellikle ABD kökenli iki olaydır. Birincisi bölgede Husilerin ABD gemilerine yaptığı saldırılar, bir diğeri de ABD’de Texas ile federal hükümet arasındaki gerginlikler tedirginlik oluşturuyor. Bu nedenle altın fiyatlarında yükseliş oluyor.