Altın fiyatları düştü

Altın fiyatları düştü

Türkiye’de 14 Mayıs seçimleri öncesi Kapalı Çarşı’da gram altın satış fiyatı 1500 TL’ye yaklaşmıştı. Ons altında düşüşler geldi. Yurt içi piyasada altının gram satış fiyatı 1250 TL’ye kadar düştü.

Ons altın, 1.954 dolar civarına kadar geriledi. Altının ons fiyatı iki hafta önce ons başına 2.085 dolarlık rekor seviyeleri test ettikten sonra 130 doların üzerinde düşüş yaptı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş şu ifadeleri kullandı: “Nisan ayına ilişkin Fed toplantı tutanaklarına baktığımızda faiz artışına yönelik ibarenin kaldırıldığını ancak faiz indirimine yönelik bir ibarenin de konulmadığını gözlemlemiştik. Bunu piyasalar, faiz indirimlerine başlanıyor şeklinde yorumlarken son dönemde Fed yetkililerinden gelen faiz artırım mesajları, borç tavanına ilişkin belirsizliğin 2 yıllık tahviller üzerindeki volatiliteyi artırması ve bunun altın fiyatlarını baskı kurmaya başladığı görüşündeyiz.

ABD gündemindeki konuların etkileriyle dolar cinsi varlıklarda görülen değer kazanımlarına yol açması içeride ise dolar kuruna yönelik yükseliş beklentilerini artırsa da siyasi belirsizliğin sürmesi, bu tür bir yükseliş hareketini baskıladığını düşünüyoruz. Dolardaki ılımlı yükselişin seçimlere kadar devam edeceğini ve seçimler sonrasında da uygulanacak para politikasına bağlı olarak adil bir değere ulaşacağı görüşündeyiz.

Geçtiğimiz ay gerçekleşen Fed toplantısında Powell’ın faiz artırım etkilerinin piyasalara geç yansıyacağını ve veri bazlı hareket edeceklerini dile getirmişti.