Altın üç haftanın en düşüğüne yakın

Altın üç haftanın en düşüğüne yakın

Altın, ABD’nin borç tavanı açmazını çözebileceğine dair iyimserliğin riskli varlıklara ilgiyi artırıp güvenli varlıklara talebi azaltmasıyla yaklaşık üç haftanın en düşük seviyesinde yatay seyretti.

Değerli metal önceki iki seansa göre yüzde 1,7 düşmesi sonrası 1.980 dolar civarına geriledi.

Spot altın ons başına 1978 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve bankalar arası Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara göre gram altın ise 1258 TL civarında seyrediyor.

Öte yandan Darphane altın sertifikasına göre gram altın 1.400 TL’ye karşılık gelirken Kapalıçarşı’da ise 1.359 TL’den alıcı buluyor.

ABD Başkanı Joe Biden, müzakerecilerin bir temerrüde düşmemek için bir anlaşmaya varacaklarına dair güvenini ifade ederken Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy de bi anlaşmaya varılması konusunda umutlu olduğunu söyledi.

Doların tekrar güçlenmesi de altın üzerinde baskı oluştururken tahvil getirilerindeki artışlar da faiz getirmeyen değerli metal için olumsuz etkiye sahip.

Spot altın geçtiğimiz haftalarda Fed’in sıkılaşma döngüsünde sona gelindiği ve ABD’de borç tavanı açmazına dair endişelerin güvenli varlıklara olan talebi tetiklemesiyle yükselerek rekor seviyelere yaklaşmış ancak ABD’den gelen güçlü ekonomik veriler ve borç limiti kriziyle ilgili gelen iyimser açıklamalarla gerilemişti.