“AMB 100 baz puandan daha fazla faiz indirebilir”

“AMB 100 baz puandan daha fazla faiz indirebilir”

Avrupa Merkez Bankası (AMB)Yönetim Kurulu Üyesi Mario Centeno bankanın bu sene 100 baz puanın üzerinde faiz indirimi gerçekleştirebileceğini söyledi.

Portekiz Merkez Bankası Başkanı ve AMB Yönetim Kurulu Üyesi Mario Centeno Econostream Media’ya verdiği mülakatta enflasyonun Mart ayındaki tahminlerinden daha hızlı biçimde hedefe ulaşmasına bağlı olarak bu yıl 100 baz puanlık faiz indirimine açık olduğunu söyledi.

Centeno bu miktarda indirim olsa dahi ‘kısıtlayıcı seviyede’ kalmaya devam edeceklerini belirtti.

Enflasyonda şu anda yüzde 2’lik hedefe yakın olduklarını kaydeden yetkili, “Önümüzdeki aylarda enflasyonun geçici olarak yüzde 2’nin de altına düşeceğini tahmin ediyoruz. Faiz oranlarını sadece enflasyon yüzde 2’ye ulaştığında düşüremeyiz” şeklinde konuştu.

Centeno politika duruşunu değiştirmek için uzun süre beklemenin daha agresif faiz indirimini gerektirebileceğini ifade etti.

Diğer bir Yönetim Kurulu Üyesi ve Fransa MB Başkanı Villeroy de Galhau Orta Doğu’daki gerilim petrol fiyatlarında sıçramaya neden olsa dahi politika yapıcıların bu şokun fiyatlar üzerindeki etkilerini analiz edeceğini ve ‘mekanik bir tepki vermeyeceklerini’ belirtti.