AMB yetkilisinden faiz indirimi için Haziran sinyali

AMB yetkilisinden faiz indirimi için Haziran sinyali

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi Peter Kazimir bankanın enflasyonda düşüş sürecini engellememek için erken faiz indiriminden kaçınacakları mesajı verdi, ilk indirim için Haziran ayının Nisan’dan daha uygun olabileceğini söyledi.

Kazimir konuya ilişkin olarak “Enflasyon görünümü orta vadede daha fazla netlik kazanmadan kısa vadeli sürprizlere dayanarak hareket etmek riskli olur. Hedefimize giden yolda kaydedilen ilerlemeye darbe vurabiliriz ” diye konuştu.

AMB geçen hafta faizleri değiştirmemiş, böylece faizler son 3 toplantıda da değiştirilmemişti. Başkan Christine Lagarde piyasalardaki agresif indirim beklentisini tersine çevirmişti.

Kazimir, “Bir sonraki hamle bir indirim olacak. Nisan ya da Haziran ayı olarak kesin bir zamanlamanın, kararın etkisi açısından ikincil önemde olduğuna eminim. İkincisi daha olası görünüyor ancak zamanlama konusunda erken bir sonuca varmayacağım.” şeklinde konuştu.

Diğer bir Yönetim Kurulu Üyesi Mario Centeno ise Reuters’a yaptığı açıklamada daha yakın zamanda ve daha küçük adımlı indirimleri savundu.

Yetkili, enflasyonun sürdürülebilir biçimde düştüğüne dair kanıtlar olduğuna dikkat çekerek “Enflasyon patikası hakkında fikir sahibi olmak için Mayıs ayına kadar beklemeye gerek yok” diye konuştu.