AMB yüzde 2 enflasyondan emin olunca faiz indirecek

AMB yüzde 2 enflasyondan emin olunca faiz indirecek

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, bankanın faizleri indirmeye, enflasyonun yüzde 2 hedefine ilerlediğinden emin olduğunda başlayacağını açıkladı

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, bankanın faizleri indirmeye, enflasyonun Euro Bölgesi’nde yüzde 2 hedefine ilerlediğinden emin olduğunda başlayacağını açıkladı.

Lagarde, France 2 TV’ye perşembe günü verdiği röportajda faiz indirimleri için “Size tarih veremem. Ancak şunu söyleyebilirim ki, eğer bu savaşı kazanırsak, 2025’te tahmin ettiğimiz gibi yüzde 2’ye ulaşırsak ve önümüzdeki aylarda elde edeceğimiz veriler de bunu doğrularsa, o zaman sahip olduğumuz bu kesin bilgi ile faizleri indirmeye başlarız” dedi.

Öte yandan AMB yetkilileri, enflasyondaki keskin yavaşlamanın ardından faizlerdeki ilk düşüşün zamanlaması konusunda piyasalardan ayrışıyor. Yatırımcılar bu yıl öngördükleri altı faiz indiriminin ilkinin nisan ayında gelebileceğini düşünürken, politika yapıcıların çoğu yıl ortasının daha gerçekçi olduğunu söylüyor.

Perşembe günü erken saatlerde konuşan AMB üyesi Boris Vujcic, piyasaların ilk faiz indiriminin zamanlaması konusunda fazla iyimser olduğunu ve konuyu tartışmak için erken olduğunu belirtti.