‘Ambargo’ küresel piyasaları sarstı

‘Ambargo’ küresel piyasaları sarstı

Rusya-Ukrayna arasında devam eden savaş, Batılı devletlerin yeni yaptırımlarına hazırlanması yeni haftanın ilk işlem gününde riskli varlıkları baskılayan ana unsurlar oldu.

ABD vadelileri yüzde 1 düşüş kaydederken, Avrupa vadelilerinde düşüş yüzde 3’e ulaştı. Haber akışı Asya piyasalarında da sert düşüşler yarattı. Japon ve Güney Kore endekslerinde düşüş yüzde 2’yi aştı. Hong Kong Hang Seng endeksinde ise yüzde 3’ün üzerinde gerileme görüldü.

Rusya petrolüne yönelik ambargo planları petrolde sert yükseliş getirdi. Brent petrol 139 doları, ABD tipi ham petrol 130 doları test etti. ABD’nin Rusya petrolü, sıvılaştırılmış doğalgazı ve petro kimya ürünlerini de yasaklayacağına yönelik yasa tasarısının oluşturulması ve tedarik endişeleriyle Şubat 2013’ten bu yana en yüksek seviye olan 118,4 dolara seviyesine kadar çıkan Brent petrolün varil fiyatı, geçen haftayı yüzde 23,8 değer kazancıyla 116,7 dolardan tamamlamıştı.

Güvenli liman alımları altında yükselişi beraberinde getirdi. Altın vadelileri 2 bin doları gördü.

Bloomberg dolar endeksi yüzde 0,3 yükselirken, ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise yüzde 1,70’e geriledi.

Rus petrolüne ambargo gündemde

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Avrupalı müttefikleriyle Rusya’dan petrol ithalatını durdurmayı görüştüklerini açıkladı.

Amerikan NBC kanalında yayımlanan “Meet the Press” programına katılan Blinken, enerji fiyatlarının arttığı günlerde Rusya’dan petrol ithalatının yasaklanmasını ele aldıklarını söyledi.

Blinken, “Rusya’nın ülkelerimize petrol satışını yasaklamayı Avrupalı ortaklarımızla aktif bir şekilde tartışıyoruz. Ancak aynı zamanda küresel petrol arzını istikrarlı şekilde sürdürme konusunu da görüşüyoruz.” değerlendirmesini yaptı. Bloomberg HT 

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.