AXA yatırımcılara daha fazla kazanç vaat etti

AXA yatırımcılara daha fazla kazanç vaat etti

SİGORTAGUNDEM/DIŞ HABERLER

Avrupa’nın ikinci büyük sigorta şirketi AXA önümüzdeki 3 yıl içinde hissedarlarına daha yüksek kazanç ve getiri sağlamayı taahhüt etti. ‘Geleceğin Kilidini Aç’ adlı yeni 3 yıllık plan, müşteri tabanını büyütmeye, süreçleri otomatikleştirmeye ve işgücü maliyetlerini azaltmaya odaklanıyor.
AXA, 2026 yılına kadar ortalama temel yıllık kazanç büyümesini %3-7’den %6-8’e yükseltmeyi hedefliyor. Daha önce 2024-2026 için %13-15 olarak açıklanan temel öz sermaye getirisinin 2024-26 döneminde %14-16 olmasını bekliyor.

Sigorta devi bu yıl yatırımcılarına 6 milyar Euro’ya yakın ödeme yapmayı planlıyor.

AXA CEO’su Thomas Buberl, planın şirketin son yıllardaki çabalarını geliştirmeyi amaçladığını söyledi. Bu çabalar arasında varlık satışları ve 2018’de 15,3 milyar dolara satın alınan XL Group’un geri dönüşü yer alıyor.

AXA, performansın İngiltere, İspanya, İtalya ve ABD’deki küçük ve orta ölçekli şirketlere adanmış mülk ve kaza poliçeleri de dahil olmak üzere, iş kollarında yeni müşterilerin eklenmesiyle destekleneceğini söyledi.

Ayrıca AXA, otomasyona yatırım yaparak ve işgücü maliyetlerinin daha düşük olduğu ülkelerde (Hindistan, Fas ve Polonya) çalışan personel oranını %10’dan %12’ye çıkararak verimliliğini artıracak.

Sigorta sektörü şu anda belirsiz bir ortamla karşı karşıya. Jeopolitik çalkantılar, yüksek faiz oranları ve iklim değişikliği kaynaklı aşırı hava olayları sigorta şirketleri için hem risk hem de fırsat oluşturuyor.