Banco Sabadell, BBVA’nın 12 milyar euroluk devralma teklifini reddetti

Banco Sabadell, BBVA’nın 12 milyar euroluk devralma teklifini reddetti

İspanya merkezli kredi kuruluşu Banco Sabadell, büyük rakibi BBVA’nın 12 milyar euroluk devralma teklifini reddetti.

Geçtiğimiz hafta Sabadell için sürpriz bir teklif açıklayan BBVA, iki İspanyol kredi kuruluşunun birleşmesinin “Avrupa’nın en büyük ve en sağlam finansal kuruluşlarından birini” yaratacağını söyledi. Ancak Sabadell, teklifini reddetti. Bu, BBVA’nın dört yıldan kısa bir süre içinde Sabadell’i satın almak için yaptığı ikinci girişim. Son teklif, küçük bankanın yönetim kurulunun Pazartesi günü tamamı hisse senedinden oluşan teklifi resmen reddetmesinden önce müstakbel alıcının hisse fiyatını düşürmüştü.

İngiltere’nin en büyük bankası TSB’nin de sahibi olan Sabadell, yönetim kurulunun “teklifin Banco Sabadell’in potansiyelini ve bağımsız büyüme beklentilerini önemli ölçüde küçümsediğine inandığını” söyledi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yönetim kurulu Banco Sabadell’in büyüme stratejisine ve finansal hedeflerine son derece güvenmektedir ve Banco Sabadell’in bağımsız stratejisinin hissedarları için üstün değer yaratacağı görüşündedir.”

BBVA ise buna şu şekilde yanıt verdi: “Banco Sabadell yönetim kurulunun böylesine cazip bir teklifi reddetmiş olmasından üzüntü duyuyoruz.” İki banka 2020 yılında Covid-19 salgını sırasında bir anlaşma yapmaya çalışmış, ancak fiyatlandırma konusundaki anlaşmazlıkların ardından görüşmeler kesilmişti. Sabadell’e Goldman Sachs ve Morgan Stanley danışmanlık yapıyor. Konuyla ilgili bilgi sahibi kişiler, UBS ve JPMorgan’ın BBVA’ya teklif konusunda danışmanlık yaptığını söyledi.