Bank of America’dan seçim raporu

Bank of America’dan seçim raporu

Yabancı bankaların seçime doğru son analizleri müşterilerine ulaşıyor.

Bank of America (BofA) da ‘Saha notları: Hiçbir taraf için net bir zafer, ekonomi için kolay çare yok” başlıklı notuyla seçime ilişkin değerlendirmesinde senaryolar yer aldı.

Aralarında Zümrüt İmamoğlu’nun da bulunduğu ekonomistlerin hazırladığı raporda seçimlerin ilk turda sonuçlanmasının olası olduğu başlığına yer verildi.

BofA raporunda yatırımcıların mali taraftaki düzenlemeler dolayısıyla tedirgin olduğu vurgulandı. Raporda yatırımcıların, muhalefetin kazanması durumunda, para birimindeki değer kaybının ve faiz artışlarının bankacılık sektörü bilançolarında ve hükümetin yükümlülüklerinde sorunlara yol açabileceğini düşündüğü ifade edildi.

BofA ekonomistlerinin değerlendirmesinde bazı yatırımcıların da bazı kurumların bilançolarındaki gizli yükümlülük ve maliyetlerin seçimlerden sonra ortaya çıkabileceği yönünde endişeleri olduğu ifadeleri yer aldı.

BofA, Türkiye’de borcun milli gelire oranının faizlerde ve kurda yaşanacak artışlara karşılık olarak potansiyel olarak kamu bankalarına sermaye konulması ve depreme yönelik finansman ihtiyaçları da dahil olmak üzere yüzde 50-55 seviyesinde öngördü. Banka Eylül ayıyla birlikte faizlerin yüzde 50’ye ulaşması ve TL’de yüzde 20-25 değer kaybı beklentisini yinelerken, kampanya döneminde ücret artışları taahhütleri ve enflasyona ilişkin revizyon görüşmelerinin beklentileri üzerinde yukarı yönlü bir risk yarattığını ifade etti.

Tahvil ve kur beklentileri

Bankanın değerlendirmesinde kur ve tahvillere ilişkin senaryolar da yer aldı.

Banka ekonomistleri muhalefetin seçimleri kazanması durumunda politika faizinin yüzde 50 olduğu ortamda 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 30 ile zirve yapmasını öngördü. Banka Dolar/TL ‘de adil değerin de 24 olacağını tahmin etti. Kurdaki seviyenin genelde adil değeri aştığını ifade eden BofA muhalefetin kazanması durumunda kurun 25 seviyesine çıkabileceğini belirtti.