Bankacılık hisselerinde 21 yılın en iyi haftası

Bankacılık hisselerinde 21 yılın en iyi haftası

Türk bankacılık hisselerinin borsada bu hafta yaşadığı hareket, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidara gelmesinden bu yana en hızlı yükseliş oldu.

Borsa İstanbul Bankalar Endeksi hafta başından bu yana yüzde 27 yükseldi. Hisseler AKP’nin seçimi kazanarak bankacılık hisselerinde haftalık yüzde 44 artış sağladığı Kasım 2002’den bu yana en iyi performansını sergiledi. CHP’nin hissedarı olduğu Türkiye İş Bankası A.Ş. yüzde 35’lik artışla başı çekti.

YENİ PARA POLİTİKASI BEKLENTİSİ

Bloomberg’in aktardığına göre, Swissquote Bank kıdemli analisti İpek Özkardeşkaya, konu ile ilgili değerlendirmesinde, “(Muhalefet kazanırsa) Türkiye’nin aşırı gevşek para politikasını sona erdirmesi, döviz piyasasına müdahaleyi durdurması ve ortodoks bir para politikasını yeniden düzenlemesi bekleniyor” dedi.

Özkardeskaya, “Türk hisse senetleri, yatırımcılar daha yüksek faizlerden memnun olduğu için değil, şirketlerin değerlemesinin yeni bir döviz kuruna göre yeniden ayarlanması gerektiği için yükselir” dedi.

CDS’LER SON 1,5 YILIN EN DÜŞÜĞÜNDE

Öte yandan Türkiye’nin kredi risk primleri (CDS) de Aralık 2021’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. CDS’ler bu hafta 75 baz puan düşerek 477’ye geriledi. Türk varlıklarındaki ralli, cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin dün adaylığı bırakmasının ardından hızlandı.

Yatırımcılar İnce’nin çekilmesinin Erdoğan’ın yenilgi olasılığını artırdığını fiyatlarken, yabancı yatırımcıların ilgisini temsil eden ve New York’ta işlem gören iShares MSCI Turkey ETF’ye bu hafta boyunca 14 milyon dolar yatırarak Aralık 2021’den bu yana en büyük haftalık girişi kaydetti.