Bankalar battı Bitcoin yükseldi!

Bankalar battı Bitcoin yükseldi!

Silikon Valley Bank’ın (SVB) ardından da New York merkezli Signature Bank iflas bayrağını çekti. ABD’den sonra banka krizi İsviçre’ye sıçradı. Credit Suisse’in iflas sürecine girmesi gündemin en önemli maddesi oldu. 2008’de yaşanan küresel krizin ardından bankalara tepki olarak çıkan kripto paralar, son banka iflasları ile birlikte tekrar gündeme geldi. Son 10 günde Bitcoin’in yüzde 40 değer kazanması da, kripto paranın küllerinden doğduğu yorumlarını da beraberinde getirdi.

25 BAZ PUANLIK ARTIŞ BEKLENİYOR

Bir başka gündem ise ABD Merkez Bankası (FED) politikasının değişikliğe gideceği beklentisi. FED’in faiz artırımı sürecinden büyük darbeler alan kripto para piyasası, tüm dikkatini 21-22 Mart’taki Açık Piyasa Komitesi toplantısına çevirmiş durumda. Şöyle ki, FED’in bu ayki toplantısında faiz artırımı pas geçmesi en büyük olasılıkla ise 25 baz puanlık arttırışı öngörülüyor.

İşte tüm bunlar beraberinde, FED’in faiz artırımında eskisi gibi esnek davranamayacağı görüşünü hakim kıldı. Hatta öyle ki, banka iflaslarının önüne geçebilmek için 100 baz puanlık indirime gidebileceği daha şimdiden piyasalarda konuşulmaya başlandı.

BİTCOİN 8 GÜNDE 8 BİN DOLAR YÜKSELDİ

Bankacılık sektöründeki ardı ardına iflasların ardından 10 Mart’ta 19 bin 550 dolara kadar inen Bitcoin, 18 Mart’ta 27 bin 700 doların üzerini gördü.

1 haftada yüzde 40 civarı değer artışı yaşandı.Bitcoin’deki bu yükseliş ise henüz alt coinlere yansımadı. Piyasalardaki ağırlığı 47 seviyelerine ulaşan Bitcoin’in, 60 seviyelerini gördüğünde alt coinlerin de yükseliş trendine gireceği beklentisi büyüdü.