BES hayatın her dönemi için güvence paketi olacak

BES hayatın her dönemi için güvence paketi olacak

Türkiye’de sigortacılığın referans merkezi olan Türkiye Sigorta Birliği tarafından 31 Mayıs-4 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Sigorta Haftası, Sigorta Buluşmaları başlıklı paneller dizisiyle devam ediyor. Buluşmaların 2’nci gününde gerçekleştirilen “Türkiye’nin Yükselen Değeri: Bireysel Emeklilik Sistemi; Başarısı ve Büyüme Potansiyeli” konulu panelde; Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkan Yardımcısı Uluç İçöz, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Eraslan, Allianz Türkiye Hayat ve Emeklilik Şirketleri Genel Müdürü Taylan Türkölmez ve Ekonomist Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu bir araya geldi.

Panelde konuşan SEDDK Başkan Yardımcısı Uluç İçöz, BES’te yapılacak yeni düzenlemeler sayesinde bireylere, eğitimden, sağlığa, askerlikten, evliliğe, konut edinmeden yaşlılık bakım süreçlerine kadar yaşamın her döneminde güvence sağlayan bir paket sunulmuş olacağını söyledi. 

“BES’in gelişimi gelecekte emeklilik gelirlerimizi güvence altına alacak”

“Türkiye’nin Yükselen Değeri: Bireysel Emeklilik Sistemi; Başarısı ve Büyüme Potansiyeli” başlıklı panelde konuşan SEDDK Başkan Yardımcısı Uluç İçöz, OECD ülkelerinde BES fonlarının GSMH’ya oranının yüzde 80-90 oranında olduğunu Türkiye’de ise yüzde 3,5’lik oranın halen gidilecek uzun bir yola işaret ettiğini söyledi. İçöz şöyle devam etti:

“Türkiye demografik olarak halen genç ancak yaşlanmakta olan bir nüfusa sahip. Yakın gelecekte yüzde 20-25 bandında 65 yaş üzerine oturacak nüfusumuz için emeklilik geliri üretilmesi açısından BES’in ekonomideki ağırlığının artırılmasının önemi büyük. Bu kapsamda 18 yaş altının BES kapsamına alınmasıyla bunun mümkün olabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca, BES’in eğitimden, sağlığa, askerlikten, evliliğe, konut edinmeden yaşlılık bakım süreçlerine kadar yaşamın her döneminde kapsamlı bir güvence paketi haline getirilmesi için altyapı çalışmalarını sürdürüyoruz.” 

BES, tüm sektörler için uzun vadeli finansman kaynağı demek

Panelin bir diğer konuşmacısı olan TSPB Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Eraslan, BES ve sigortacılık sektörünün sermaye piyasaları için çok önemli bir dayanak olduğunu söyledi. Türkiye’de banka mevduatlarındaki yatırımların yüzde 80, sermaye piyasasındaki yatırımların ise yüzde 20 civarında seyrettiğini ifade eden Eraslan, gelişmiş ülkelerde bu oranların tam aksi yönde gerçekleştiğini belirterek, BES ve sigortacılığın büyümesi ile sermaye piyasalarının da güçleneceğini, böylelikle, şirketlerin de uzun vadeli finansmana erişiminin artacağını söyledi. Eraslan; “Büyümek ve gelişmek finansman işidir, girişimcilerimizin yeni yatırımlar için ihtiyaç duyduğu finansmanı böylelikle sağlayabiliriz. O zaman Türkiye’de de bir Silikon Vadisi kurulabilir” dedi. 

BES’te 180 milyar TL fon büyüklüğüne ulaşıldı

TSB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Allianz Türkiye Hayat ve Emeklilik Şirketleri Genel Müdürü Taylan Türkölmez de dünyada yaklaşık bir asırlık geçmişi olan BES’in Türkiye’de 18 yıldır uygulanan bir sistem olarak çok genç olduğunu, buna rağmen 180 milyar TL’lik fon büyüklüğü ve 13 milyona yakın katılımcı sayısı ile önemli bir performans gösterdiğini ifade etti. Ekonomi ve finansal sisteme büyük katkıları olan BES’in planlanan reformlarla çok iyi bir noktaya geleceğine inandıklarını belirten Türkölmez, halen yatırımlarının yüzde 60’ını gayrimenkul ve altında değerlendiren Türk halkının tasarruf davranışını disipline etmesi açısından BES’in dönüştürücü gücüne değindi. Özellikle genç nüfusun BES’le buluşması ve BES’i sahiplenmesi ile sistemin daha çevik ve dijitalleşmiş bir özelliğe kavuşarak sürekli büyüyeceğinin altını çizdi. 

“Dövizde tutulan mevduatlar riskli bir kur ortamı yaratıyor”

Ekonomist Sadi Uzunoğlu da BES’te iyi bir noktaya gelinse de halen BES fonlarının ülke gelirlerinin yüzde 3,5’ini oluşturduğu düşünüldüğünde, gelişmeye açık bir durumda olduğunu ifade etti. Uzunoğlu, Türkiye’de bankalardaki mevduatların ortalama 60 gün vadeli olmasının yatırımcı davranışı bakımından değerlendirilmesi ve yatırımcıda uzun vadeli yatırım bilincinin geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Özellikle yabancı parada tutulan yatırımların riskli bir kur ortamına neden olduğunu belirten Uzunoğlu, sigorta sektörü, BES ve yatırım bankacılığının önünü açacak yenilik ve düzenlemelerle bu sorunun aşılabileceğini vurguladı

Sigorta Haftası panellerle devam edecek

Hafta boyu gerçekleşen panellerde sigorta sektörünün ekonomiye katkısı, COVID-19 sürecinde sektörün ortaya koyduğu performans, gelecek trendleri, sağlık, trafik, alacak sigortaları ve Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) gibi birçok önemli konu uzmanlar tarafından ele alınıyor. 

YORUMLAR YAZ
  • DOĞUKAN2 yıl önce
  • 2 haftadan beri bekliyorum NNHAYAT EMEKLİLİK SİGORTASİ para hesabıma yatmadı NE ZAMAN YATİCAK HABER BEKLİYORUM