BES’e toplu para yatırmak karlı mı?

BES’e toplu para yatırmak karlı mı?

Bireysel emeklilik sistemine (BES) yüzde 25 devlet desteğinin gelmesi BES’e ilgiyi artırdı. Kelimenin tam anlamı ile son günlerde ‘BES ile yatıp BES ile kalkıyoruz’. Yüzde 25’lik devlet desteğinden sonra herkes BES’e ne kadar para yatırmalıyım sorusuna yanıt arıyor. BES’e toplu para yatırmak karlı mı değil mi? Biz de bu soruyu ERGO Emeklilik ve Hayat GEnel Müdüdü Recep Akkaya’ya sorduk. ‘Aktüerler/Matematikçiler rakamları sever konuyu da rakamlarla anlatır’ diyen Akkaya herkesin anlayacağı şekilde konuyu bir örnekle özetledi:
İşte Akkaya’nın herkesin anlayacağı BES hesabı:

Çok  basit bir hesapla BES in ne kadar avantajlı bir yatırım aracı olduğu anlatılabilir.Bu iyi anlatılır ve anlaşılması sağlanır ise satışlar kendiliğinden kat kat artar.
 
Örneğin 120.000 TL nakit parası olan ne yapmalı?
a) Her hangi bir yatırım aracına yatırabilir. Bu durumda 10 yıl süresince getirisinin her yıl için yüzde 10 olacağı  varsayılır ise 120.000 TL onuncu yıl sonunda 311 300 TL olur.(Getiri yüzde 359)
b)120.000 TL’nin tamamını BES’e yatırır ve 10 yıl boyunca bir daha katkı payı ödemez. Buna toplu ödeme deniyor. Bu durumda katılımcı yatırdığı 120.000 TL’nin asgari ücret yıllık tutarı kadar kısmından ( yani 2013 yılı için 12.000 TL) yüzde 25 Devlet Katkı payı desteğini hakeder, kalan 108.000 TL ödeme için Devlet Katkı Payı desteği söz konusu olamaz. Bu durumda  10 yıl süresince getirilerin  her yıl için yüzde 10 olacağı  varsayılır ise 120.000 TL onuncu yıl sonunda 319 081 TL olur.(Getiri yüzde 366)
c) 120.000 TL’nin 12.000 TL’sı BES fonuna yatırılır, kalan 108.000 TL ile de a şıkkında açıklanan herhangi bir yatırım aracına yatırılır (banka fonu vb). Her yıl banka fonlarından asgari ücret yıllık tutarı kadarı bozularak BES fonlarına katkı payı olarak ödenir.10 yıl süresince gerek BES fonlarının, gerek banka fonlarının getirisinin her yıl için yüzde 10 olacağı  varsayılır ve asgari ücret tutarının da her yıl yüzde 10 artacağı varsayılırsa 120.000 TL onuncu yıl sonunda 597.031 TL olur. (Bu büyük farkın nedeni ödenecek katkı payının yüzde 25 i kadar devlet katkı payı desteğidir) (Toplam getiride yüzde 596)
 
Evet hesap ortada. Ergo Emeklilik ve Hayat Genel Müdüdrü Recep Akkaya’nın da Sigorta Gündem okurları için hesapladığı gibi bireysel emeklilik sistemine yıllık 100 bin lira gibi yüksek tutarlarda yatırım yapmak yerine makul seviyelerde yani devlet desteğinin en üst sınırından yararlanacak şekilde birikim yapmak çok daha avantajlı.
Peki BES’e toplu para ile girmek isteyenler yani daha çok nakit parası olanlar ne yapmalı?  Kendisi, eşi, çocukları, akrabaları adına BES sözleşmesi satın alarak daha çok kazanabilirler…sigortagundem.com
 
 

YORUMLAR YAZ
 • hüseyin5 ay önce
 • BES e para yatırmayın ,o parayla her ay bir hisse senedi alın ,aradaki fark o kadar çok

 • Ahmet Kaydu 4 yıl önce
 • 10 yılı toplu yatira biliyozmu yatirsak kaç yaşında emekli olabiliyoz

 • mustafa9 yıl önce
 • 10 yıl içinde yatıracağımız parayı toplu olarak yatırsak yaşta dolmuşsa emekli olunur mu

 • cem9 yıl önce
 • 10 yıl içinde yatıracağımız parayı toplu yatırsak yaş da dolmuşsa olurmu

 • Seref10 yıl önce
 • 2014 yılı için kar yapacak hangi 3 adet fon önerirsiniz?

 • ahmet bülbül 11 yıl önce
 • mehmet bey ne iş yapıyorsunuz ?

 • eskimeyen dost11 yıl önce
 • gerçek dostluklar eskimez.işini iyi bilen samimi,dostça bilgileri paylaşmaktan gurur duyar.geçiçi dostluklar ve yüzeysel bilgi sahibi olanların bilmediği koularda yorum yapması yanlış olur.
  bes ile ilgili mevzuatların incelenmesi,matematiksel düşünülmesi halinde fayda veya zararı net anlaşılacaktır.benim önerim,yıllık 12 bin TL ye kadar uzun vadeli küçük tasarruflar için en iyi yatırım aracı BES dir.

 • eski bir dost11 yıl önce
 • sigortacılar demogojiyi severler.Recep bey de fazlasıyla yapmış zaten. kısaca 46 yaşındaki bir vatandaş sisteme ilk defa girip asgari ğcret kadarını her ay ödeyip 56 yaşında amekli olursa kazanır, geri kalan her ihtimalde vatandaş zarardadır. tabii ki fon işletim ve yönetim giderleri de şirketten şirkete değiştiği için dikkatli olmalı.

 • RA11 yıl önce
 • ‘’Yazıda açıklanan yüzde 10 getiri oranı,yazının içeriğinde de açıklandığı gibi örnek bir orandır.Hiç kimse gelecek için kesin getiri oranlarından bahsedemez,ancak geçmiş için getiri oranlarından kesin bahsedebilir.Önceki yazılarımızda 2012 yılı döviz,altın,hisse senedi,mevduat,vb ile BES fonları getiri oranları hakkında bilgiler verilmiş idi.Gene önceki yazılarda BES kesinti oranları ve uygulama esasları hakkında şeffaf bilgiler verilmiş idi.Buradan anlaşılıyor ki daha sıkça ve anlaşılır biçimde bilgi paylaşmak gerekiyor.Teşekkürler.RA’’

 • mustafa11 yıl önce
 • Mehmet bey merhaba şuanki mesleğinizi çok merak ediyorum bilginizi olmadan bu tür açıklama
  yapmanız açıkca bu sisteme ve sektöre uzak oluduğunuzu belli ediyor.BES sistemi ile size bu getirileri sağlayabilirim bende Emeklilik şirketinde çalışıyorum.Herşeyden önce para biriktirebiliyormusunuz?onu bi kendinize sorun

 • vatandaş hepöder11 yıl önce
 • Bireysel Emeklilikte Devlet katkısı kandırmacadan başka bir şey değil.
  Kapitalist sistemlerde ne devlet ne de şirketler binmeyeceği eşeğin önüne ot koymaz.

  Devletin katkı payını %25’e çıkarması (56 yaşını geçmek ve asgari 10 yıl para yatırmak koşuluyla) sürekli reklamlarla ve medya yoluyla pompalanıyor.
  Peki 1 ocak 2013’ten sonra ne oldu? Biraz da biz matematikle konuşalım. Sistemin asıl kurgusu şu;
  3-6 yıl sistemde kalırsan devletin vadettiği %25’in % 15’i, yaklaşık %3,75 alınacak.
  6-10 yıl sistemde kalırsan devletin vadettiği %25’in % 35’i yaklaşık %8,75 alınacak
  10 yıldan fazla (56 yaşından küçük) sistemde kalırsan devletin vadettiği %25’in % 60’ı, yaklaşık %15 alınacak.
  10 yıldan fazla sistemde kalır, bir de 56 yaşından büyüksen devletin vadettiği %25’in tamamı ancak o zaman alınabilecek.
  Eeee zaten 100 lira yatırınca aybaşında 15 liramızı geri alıyorduk yani %15 alıyorduk hem de peşin. Aynı zamanda bu oran yılsonlarında vergi dilimine girmemizi geciktirip daha da yükselmiş olmuyor muydu? yani cebimize peşin peşin devlet katkısı giriyordu.
  Aslında kısacası devlet uzun vadeli fon ihtiyacını hem çok daha ucuza getirip, hem de bugün ödeyeceğini uzuuuun bir süre sonraya erteledi. Şahane valla..

  ekonomimizin parlak beyinleri vatandaşa bir de buradan kazık atalım diye düşünüp, paketi parlak ama içinde büyük boy bir kazık daha hediye ediyorlar. Artık vatandaşın sırtından bir inseler…

 • misafir11 yıl önce
 • şirketleri fon işletim gider kesintilerinden , yönetim işletim gider kesintilerinden neden hiç bahsetmiyor acaba Recep bey. Birde kesintileri anlatmasını isterdik…

 • mehmet erol11 yıl önce
 • bes ile ilgili açıklamada aldatmaca vardır.Şöyle ki: finansal yatırım amaçları asla %10 kazandırmazlar. Hatta %5 hatta %1 dahi kazandırmazlar. Sebebi basit, enflasyon. Paranızın satın alma gücü, enflasyon sebebiyle,erir. dolayısıyla almış olduğunuz faiz enflasyona gider. sigorta şirketinin kesintisiyle zarara da girersiniz. devletin katkısı ise şüpheli.