Bireysel emeklilik planları: Geleceğinizi güvence altına almanın yolları

Bireysel emeklilik planları: Geleceğinizi güvence altına almanın yolları

Geleceğinize yatırım yapmak istiyorsanız, kısaca BES olarak adlandırılan bireysel emeklilik sistemini mercek altına almalısınız. Emeklilik döneminde ekonomik anlamda çok daha rahat olmanız için çalıştığınız dönemde birikim yapmanız gerekebilir. Bu noktada devreye, devlet katkısı da olan bireysel emeklilik sistemi giriyor. Çalıştığınız dönemde gelirinizin bir kısmını ayırarak siz de bireysel emeklilik sistemine dahil olabilirsiniz.

BES kapsamında olmak için mutlaka yüksek rakamlardan oluşan bir meblağda birikim yapmanız gerekmez. Gelir durumunuzu dikkate alarak ne kadar tasarruf yapacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz. Bu tasarruf miktarını bireysel emeklilik sistemine yatırmanız durumunda portföy yöneticileri katkı paylarını değerlendiriyor. Böylelikle tasarruflarınız değer kazanıyor. Uzun vadede ise size bir gelir olarak geri dönüyor.

Kimler BES Kapsamında Olabilir?

Bireysel emeklilik sisteminden faydalanabilmek için mutlaka belirli bir yaş sınırı kapsamında olmanız gerekmiyor. Meslek ya da yaş sınırlaması olmadığından dileyen herkesin BES avantajlarından faydalanması mümkün olacaktır. Bu konuda en çok merak edilen hususlardan biri de sosyal güvence konusudur. Bir sosyal güvenlik sistemine dahil olmanız yani SGK kapsamında olmanız, bireysel emeklilik sistemine dahil olmanıza engel değildir. Aynı zamanda katkı payı açısından bir üst sınır olmadığını da eklemek gerekir. Eğer emeklilik döneminde yüksek yaşam standartlarına sahip olmak istiyorsanız yüksek bir katkı payı ödemeyi seçebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Faydaları Neler?

Genel olarak bireysel emeklilik sisteminin geleceğinize yapabileceğiniz en önemli yatırımlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Bu sistemin faydalarına ise şu örnekler verilebilir:

BES, sistemli bir şekilde birikim yapmaya olanak tanır.
Birikimlerinize devlet katkısı da eklenir ve bu sayede devlet katkı payı ile daha fazla birikim yapmış olursunuz.
Yatırım yapmak istediğiniz fonları ya da şirketi kendiniz seçebilirsiniz. BES ile fonlarınızı takip edebilir ve dilediğiniz zaman fon değişikliği de yapabilirsiniz. Ancak fon değişikliği yılda 12 kez ile sınırlıdır.
Ekonomik anlamda sıkıntıya düştüğünüz zamanlarda katkı payı ödemesine ara verme imkânınız bulunuyor.
Bireysel emeklilik sistemi resmî kurumlar tarafından denetim altında tutulur. Bu sayede herhangi bir endişe duymadan birikimlerinizi bu sistem kapsamında değerlendirebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı Ne Kadar?

Bu sistemde devlet katkısı, ödediğiniz katkı paylarının %30’u oranındadır. Devlet katkısında bir üst limit bulunuyor ve üst limiti aşmamak kaydıyla bu orandan katkı payı alabilirsiniz. Elbette devlet katkısının da etkisiyle birikimleriniz çok daha fazla olacaktır. Bireysel emeklilik sisteminden emekli olabilmeniz için en az 10 yıl sistemde kalmanız gerekiyor. Bununla birlikte 56 yaşını doldurmuş olmanız gerektiğini de ekleyelim. Emekliliğe hak kazanmadan önce istediğiniz zaman sistemden ayrılma imkanınınız da bulunuyor.

BES hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları için AXA Sigorta internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Axasigorta.com.tr adresinde bilmeniz gereken ve son derece önemli olan detayları da bulabilirsiniz.