Bugünün yıldızları, yarının ustaları Milli Takım için yarışıyor

Bugünün yıldızları, yarının ustaları Milli Takım için yarışıyor

2024 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası Antalya’da başladı. İş Bankası’nın sponsorluğunda gerçekleştirilen şampiyonada 2500 sporcu katıldı.

Türkiye Satranç Federasyonu’nun (TSF) Antalya Granada Otel’de düzenlediği “2024 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası” tüm hızıyla devam ediyor. İş Bankası’nın sponsor olarak desteklediği Şampiyonada, Türkiye’nin 81 ilinden ve KKTC’den 2 bin 500’ü sporcu olmak üzere, antrenörler, veliler ve satrançseverlerden oluşan yaklaşık 10 bin kişi bir araya geldi.
TSF tarafından İş Bankası ana sponsorluğunda gerçekleştirilen “2024 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası”, 27 Ocak 2024 tarihine kadar devam edecek. Avrupa’nın en çok katılımlı satranç organizasyonlarından olan şampiyonada, 7–12 ve 13-18 yaş grubunda yaklaşık 2 bin 500 satranç sporcusu hamle yapacak. Şampiyonanın sonunda dereceye giren sporcular milli takım havuzuna girmeye hak kazanacak.

Dünyada artık bir Türk satrancı gerçeği var

TSF Başkanı Gülkız Tulay Türk satrancının başarı grafiğinin giderek arttığını belirterek şu ifadelere yer verdi:
“Her yıl ülkemizin doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine 7-18 yaş grubunda binlerce satranç sporcusunun rekor katılımla eşlik ettiği bir spor şölenindeyiz. Avrupa’nın rekor katılımlı satranç şampiyonasını düzenliyoruz. Bu şampiyonanın tüm sporcularımızın gelişiminde ve geleceğinde önemli rol oynayacağını düşünüyorum. Heyecanımız her yıl daha da artıyor, genç sporcularımızın, ailelerimizin artan ilgisi bize Türk satrancının yarınları adına umut veriyor. Bu şampiyonayı her sene daha da yüksek katılımla yapıyor, kendi rekorumuzu kırıyoruz. Türkiye’nin en çok lisanslı sporcu sayısına sahip satranç sporunun bugünü ve geleceği adına bu organizasyon çok önemlidir. İş Bankası ile yürüttüğümüz yol arkadaşlığıyla alt yapıya yaptığımız yatırımlar, uyguladığımız strateji ve verdiğimiz emek bu ülkede satranç sevgisini büyüttü, başarıları büyüttü. İlklere imza attık. Olimpiyatlardan, Avrupa ve Dünya şampiyonalarına kadar alınan başarılar ile uluslararası alanda artık bir Türk satrancı gerçeği var. Bu başarının altında da çok büyük emek yatıyor. Alt yapıya yaptığımız yatırımlar, satranç sevgisini de başarısını da büyüttü. Arka planda sevgiyle, disiplinle, özveriyle işleyen bir sistem kurduk. Satrancı her yaştan gencimizin ulaşabileceği bir spora dönüştürdük. Projelerimizle, azimle yürüttüğümüz faaliyetlerimizle fark yarattık. Bu başarıları elde etmemizde 18 yıldır yol arkadaşımız olan İş Bankası Ailesine, Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne, sponsorlarımıza, turnuvaya emek veren teknik ekibimize, kıymetli ailelerimize ve çok kıymetli sporcularımıza teşekkürlerimizi sunuyorum.”
İş Bankası Kurumsal İletişim Müdür Meltem Atılgan ise TSF ile iş birliğinden duydukları memnuniyeti dil getirdi.