CHP’de kurultay sesleri

CHP’de kurultay sesleri

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP), 38. Olağan Kurultay için takvim netleşmeye başladı. Partide sonbaharda genel başkanlık seçiminin yapılması, 2024’ün mart ayında yapılacak yerel seçimlere ise yeni bir enerji ile gidilmesi planlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında gözler CHP genel merkezine çevrildi. 2020 yılı Temmuz ayında yapılan 37’nci Olağan kurultaydan sonra geçtiğimiz yıl kurultay yapılması gerekiyordu.

Ancak seçim dolayısıyla tüzüğün verdiği yetki ile bir yıl ertelendi. Kurultay “yerel seçim sonrasına kalır mı” tartışmaları yürütülürken CHP kaynaklarından edinilen bilgiye göre yaz aylarında kurultay süreci başlatılacak.

Habertürk’ten Mahir Kılıç’ın haberine göre il ilçe kongrelerinden sonra yaz sonunda veya sonbahar aylarında genel başkanlık seçimi yapılacak. Böylece 2024 yılı mart ayında yapılacak yerel seçimlere yeni bir ekip ve yeni bir enerji ile gidilecek.

CHP Meclis yönetiminde yeni yüzler

CHP Meclis yönetiminde de yeni dönemde yeni yüzler olacak. Mevcut Grup Başkanvekili Özgür Özel’in Grup Başkanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Engin Özkoç milletvekili olmadığı için dışarıda kalırken, Engin Altay’ın ise Kılıçdaroğlu ile görüştüğü ve yeni dönemde Grup Başkanvekili olmak istemediği belirtildi.

Grup Başkanvekilliği için öne çıkan isimler ise, İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, İzmir Milletvekili Murat Bakan, Ankara Milletvekili Murat Emir, Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç.

Meclis’te milletvekili yemininden sonra CHP grubunda seçim yapılarak yeni yönetim belirlenecek. O seçimde Meclis Başkanvekili, idari amir ve katip üyeler de belirlenecek.