Servetlerini hayır kurumlarına bağışladı

Servetlerini hayır kurumlarına bağışladı

Enerji barı şirketlerini 2022 yılında yaklaşık 3 milyar dolara satan Kit Crawford ve Gary Erickson, 1,6 milyar dolarlık servetlerinin üçte birini hayır kurumlarına bağışladı.

Enerji barı şirketlerini 2022 yılında yaklaşık 3 milyar dolara satan Kit Crawford ve Gary Erickson, aralarında Somalili mültecilere yardım eden ve Alaska’nın sularını balıklar için temiz tutmaya çalışan bir diğerinin de bulunduğu binden fazla kâr amacı gütmeyen kuruluşa bağışta bulundu.

Forbes’un yeni haberine göre, enerji barı üreticisi Clif Bar’ı 2022’nin sonlarında atıştırmalık devi Mondelez’e satarak tahmini 1,5 milyar dolar kazanan Kaliforniyalı çift, o zamandan beri servetlerinin üçte birinden fazlasını hayır kurumlarına devretti.
Maceraperest ve eski fırıncı 66 yaşındaki Gary Erickson, Clif Bar fikrini ilk kez 1990 yılında, İsviçre’de 175 millik bir bisiklet maratonu sırasında lezzetli enerji barı seçeneklerinin eksikliğini fark ettiğinde ortaya attı. İki yıl sonra Clif’i (adını geçen hafta 83 yaşında ölen babasından almıştır) piyasaya sürmüştür. Bir zamanlar caz dansçısı ve Ulusal Parklar çalışanı olan Crawford, 1984 yılında ilk çalışanlardan biri olarak şirkete katıldı; 1994 yılında evlendiler ve 65 yaşındaki Crawford sonunda eş CEO olarak onunla birlikte şirketi yönetti.

Erikson 2000 yılında Quaker Oats’tan gelen 120 milyon dolarlık satın alma teklifini reddetti ve Cadbury, Oreo, Ritz, Sour Patch Kids ve daha birçok gıda markasının sahibi Mondelez ile 2,9 milyar dolarlık bir anlaşmayı kabul etmeden önce yıllarca satmayacakları konusunda ısrar etti. Erickson ve Crawford şirketin %80’ine sahipti; Forbes, işlem Ağustos 2022’de kapandığında vergi sonrası 1,5 milyar doların biraz üzerinde net kazanç elde ettiklerini tahmin ediyor. Diğer %20’lik kısım ise bir hisse senedi sahiplik programı aracılığıyla çalışanlara aitti ve bu durum, bir önceki yıl yapılan yeniden yapılandırma nedeniyle uzun süredir şirkette çalışan pek çok çalışanın hisse senetlerini nakde çevirememesinin ardından satış sırasında bir tartışma konusu haline geldi.

Yakın zamanda açıklanan vergi beyannameleri Erickson ve Crawford’un yeni genişleyen servetlerinin bir kısmını nereye park ettiklerini ortaya koyuyor. Çift, 2022 yılında hayırsever vakıfları Clif Family Foundation’a 555 milyon dolar bağışladı. Bu bağış, Forbes’un bağıştan önce 1,6 milyar dolar olarak tahmin ettiği toplam servetlerinin üçte birinden biraz fazlasını temsil ediyor. “Pazarlanabilir menkul kıymetler” (yani hisse senetleri) olarak tanımlanan katkının yaklaşık 320 milyon doları doğrudan Erickson ve Crawford’dan geldi. Geri kalanı ise Erickson ve Crawford’un sahibi olduğu Napa Vadisi’ndeki Clif Aile Şaraphanesi ile aynı posta adresini paylaşan iki kuruluşun bağışıdır.

Bağış, vakıftaki varlıkları önemli ölçüde artırarak, mevcut en son veriler olan 2022 sonunda 510.000 $’dan 551 milyon $’a yükseltti. Eğer çift her yıl vakfın varlıklarının %5’ini bağışlarsa IRS’nin hayır amaçlı bağış yapan vakıflar için şartı o zaman bağışların 2022’de 4 milyon dolardan 25 milyon dolara çıkması gerekiyor. Clif’in satıştan bu yana düşük profilli kalan eski sahipleri ve Clif Aile Vakfı, Forbes’un birden fazla yorum talebine yanıt vermedi.

2006 yılında kurulan Clif Aile Vakfı, vakfın web sitesine göre kendisini rejeneratif ve organik tarım, işçi gıda güvenliği, sağlıklı yaşam ve açık hava etkinlikleri ve iklim adaletine odaklanan “küçük ila orta ölçekli taban gruplarını” desteklemek olarak tanımlıyor. Erickson ve Crawford, kızları Lydia Erickson gibi vakfın yönetim kurulunda yer alıyor; eski Clif Bar kıdemli başkan yardımcısı Thao Pham ise icra direktörü.
2022 yılındaki bağıştan önce Erickson ve Crawford, Clif Bar aracılığıyla vakfa toplam 45 milyon dolar ya da 16 yıl boyunca yılda yaklaşık 3 milyon dolar bağışta bulunmuştu. Her yıl, Alaska’nın Haines kentinde balık geçitlerini temiz tutmak için mücadele eden bir sivil toplum kuruluşundan Maine’deki binlerce Somalili mülteciyi yeniden yerleştirmek için çalışan bir toplum derneğine kadar toplamda yaklaşık bin 200 alıcıya yaklaşık 3 milyon dolar bağışta bulunmuştur. Vakıf tarafından yapılan ortalama bağış yedi bin doların biraz altında olmuştur.

Erickson’ın hayırseverlik faaliyetleri çiftin vakfının kurulmasından öncesine dayanıyor. Daha 1998 yılında liselerin dağ bisikleti programlarına sponsor olmuştur. Grubun başkanı Amanda Carey’e göre o ve Crawford, ABD genelinde gençlere yönelik dağ bisikleti programları yürüten ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Ulusal Okullar Arası Bisiklet Birliği’nin (NICA) önemli destekçilerinden. NICA’nın 2009’daki lansmanından sonra ilk tanıtım materyallerinden bazılarının finanse edilmesine yardımcı oldular ve o zamandan beri Kaliforniya merkezli bir bisiklet liginden 31 eyalette ulusal bir girişime genişlemesine yardımcı olmak için 50 bin dolardan fazla bağışta bulundular.

“Her zaman uzun vadeli bir vizyona sahip oldular,” diyor Carey. “Bence daha büyük iyiliğe, ama gerçekten inandıkları yerlerde daha büyük iyiliğe çok bağlılar.”

Clif Family Foundation ile uzun vadeli ortaklığı bulunan bir diğer kuruluş da Pittsboro, Kuzey Carolina merkezli Rural Advancement Foundation International veya RAFI’dir. 1990 yılında kurulan ve 2022 itibariyle yaklaşık 4,4 milyon dolar net varlığa sahip olan grup, politika savunuculuğu, burslar ve klasik ıslah programlarını ve ürün çeşitliliğini desteklemeye yönelik bir girişim olan Seeds for Breeds gibi yerinde desteklerle çiftçileri desteklemektedir. RAFI İcra Direktörü Edna Rodriguez, Clif’in programlarına verdiği destek hakkında “Clif Bar Aile Vakfı, diğer birkaç özel fon sağlayıcının sahip olduğu vizyona sahipti” diyor.

Clif Aile Vakfı’nın bu büyük nakit akışını nasıl kullanmayı planladığı, yani küçük bağışlarla çok sayıda kar amacı gütmeyen kuruluşa ulaşma stratejisini sürdürüp sürdürmeyeceği ya da bunun yerine daha küçük bir gruba daha büyük katkılarda bulunup bulunmayacağı henüz belli değil. Geçen yıl vakfın, tenis oyuncusu Frances Tiafoe tarafından başlatılan ve tenisi yetersiz hizmet alan topluluklar için daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlayan yeni bir fona 100 bin dolar hibe ettiği bildirildi. Erickson ve Crawford’un ayrıca yaşadıkları uzak Napa Vadisi topluluğu Pope Valley’deki popüler bir bisiklet yolunu yeniden döşemek için 3 milyon dolar taahhüt ettikleri bildirildi.

Hayırseverlik faaliyetlerinin dışında çiftin ana faaliyeti, bir şarap tadım odası, tuzlu kuruyemiş ve zanaatkar reçelleri ile bruschetta satan bir gıda kamyonunun bulunduğu çiftlikleri ve şaraphaneleri gibi görünüyor. Ayrıca, adını haritalarda görünmeyen ancak Erickson’ın bisiklet sürerken keşfetmeyi tercih ettiğini söylediği işaretlenmemiş yollardan veya “alternatif rotalardan” alan misyon odaklı bir özel sermaye şirketi olan White Road Investments’ı da yönetiyorlar.

PitchBook’a göre, 2008 yılında kurdukları White Road bugüne kadar 30’a yakın şirketi destekledi. Bitki bazlı enerji içeceği üreticisi Guayaki Yerba Mate’ye 2011 yılında 3,5 milyon dolar yatırım yaptı; şirket 120 milyon dolardan fazla para topladı ve içeceklerini süpermarketlerde ve çevrimiçi sitelerde satıyor. Yakın zamanda yapılan diğer yatırımlar arasında bisiklet ve kaykay kaskı üreticisi Thousand ve Outside dergisini yayınlayan spor odaklı dijital medya şirketi Outside yer alıyor. patronlardunyasi.com