Credit Suisse yatırımcıları resmen kaybetti

Credit Suisse yatırımcıları resmen kaybetti

FINMA, Credit Suisse’nin AT1 tahvillerinin değerinin sıfırlanması kararını savundu.

İsviçre’nin finans piyasası regülatörü FINMA, Credit Suisse’nin tahvil yatırımcılarının büyük kayba uğramalarına yol açan kararını savundu. Verilen kararın yasal olarak hatasız olduğunu ifade etti.

İsviçe hükümeti , pazar günü Credit Suisse’nin UBS tarafından devralınacağını açıklarken, FINMA da Credit Suisse’nin 16 milyar CHF tutarındaki AT1 tahvillerinin değerinin sıfıra indirileceğini, hisse senedi sahiplere belli bir miktar para alırken, hisse senedine çevrilebilecek bu tahvillerin sahiplerine hiçbir ödeme yapılmayacağını bildirmişti.

FINMA bugün yaptığı açıklamada, “Credit Suisse tarafından ihrac edilmiş AT1 enstrümanlarının sözleşmesinde, Banka için “yaşamsal bir durum” ortaya çıkması ve olağanüstü bir devlet desteği alınması halinde bu tahvillerin tamamen zarar yazılacağı yer alıyor. Credit Suisse, 19 Mart’ta federal temerrüt garantisi verien olağan üstü likidite desteği kredileri aldı, bu çerçevede sözleşme şartları yerine geldi ve Banka’nın AT1 tahvillerinin değeri sıfırlandı” dedi.