Deneyimli finansçı finansal yönetimin kitabını yazdı!

Deneyimli finansçı finansal yönetimin kitabını yazdı!

Finans sektörünün deneyimli ismi Salim Can Karaşıklı’nın ikinci kitabı “Bana İyi Bir Finansçı Bulun!” Remzi Kitabevi tarafından yayınlanak kitapçılardak raflarda terini aldı.

Eserlerinde profesyonel iş yaşamındaki deneyimlerini okuyucularıyla paylaşan Karaşıklı, ilk kitabı ”Ona ne danışacağız ki”ardından çıkardığı ikinci kitabında ‘Şirketlerde İyi Finansal Yönetim Nasıl Yapılır?’ sorusuna yanıt veriyor.

Bana İyi Bir Finansçı Bulun’dan küçük alıntılar…

İyi finansçılar, yaptıkları işlerde mantığı ön plana çıkaran bir tarzla konulara yaklaşırlar.

Jason Karaian’ın The Chief Financial Officer kitabında yapmış olduğu benzetme, bunu mükemmel bir şekilde anlatıyor; “Uzay Yolu dizisindeki kaptan Kirk genel müdürse CFO Mr. Spock’tır.” 40’lı yaşların üzerinde olanlarımız, Mr. Spock’ın sıkça kullandığı “ama kaptan bu mantıksız” sözlerini iyi hatırlar.

Finansçıların mantığı ön plana çıkarmaları demek, şirketin alacağı risklerin önünde durmaları manasına gelmez. Burada önemli olan konulara farklı perspektiflerden yaklaşarak doğru soruları sormak ve bu sorularla gelecekte oluşabilecek riskleri minimize etmektir.

Karaşıklı ilk kitabında olduğu gibi, ikinci kitabının satışından elde ettiği gelirin tamamını “Yuvam Dünya” derneğine bağışlıyor.