Deutsche Bank’tan şaşırtan TCMB analizi

Deutsche Bank’tan şaşırtan TCMB analizi

Alman bankası Deutsche Bank, Türkiye’de faizlerin artacağını öngörüyor. Bankanın stratejistleri, enflasyondaki yükseliş eğilimi ve yeni TCMB Başkanı’nın göreve başlaması nedeniyle faiz artışı beklediklerini açıkladı.

Deutsche Bank’tan Christian Wietoska ve ekibi, yakın vadede enflasyon baskısının artacağını ve bu nedenle TCMB’nin faizleri 250 veya 500 baz puan yükseltebileceğini savundu.

Cuma günü itibariyle swap piyasası, Mayıs ayına kadar faizlerde bir değişiklik beklemiyordu. Ancak Deutsche Bank stratejistleri, bu beklentinin değişebileceğini ve faizlerin daha erken artabileceği görüşünde…

Stratejistler, TCMB’nin lira mevduat oranlarındaki düşüşe karşı koymak için de ek makro ihtiyati tedbirlere başvurabileceğini de dile getirdi.

Deutsche Bank, bu yıl faiz indirimi beklemiyor. Stratejistler, altta yatan fiyat baskıları nedeniyle 2025’te kademeli bir faiz indirimi olabileceğini öngörüyor.

Eski TCMB Başkanı Gaye Erkan döneminde politika faizi %8,5’ten %45’e yükseltildi. Ocak ayındaki toplantıda ise sıkılaştırma döngüsünün sonlandırıldığı, ancak şahin eğilimin sürdürüldüğü bildirildi.