Dolarda düşüş beklentisi

Dolarda düşüş beklentisi

Cuma günü gelen ABD istihdam verileri ücret enflasyonunun yavaşladığına işaret ederken dolar üzerindeki baskıyı artırdı. Bu durum doların 2023 seyri için de ilk işaret fişeği olarak algılandı.
Bank of America ve BNP Paribas stratejistlerine göre dolar ilk çeyrekte euro karşısında biraz toparlansa da yılın kalanında zayıf seyredecek.
Bank of America’ya (BofA) göre dolar son dönemde yaşadığı değer kayıplarının bir kısmını yılın ilk çeyreğinde telafi edecek ancak bu rahatlama uzun soluklu olmayacak.

BofA Stratejisti Athanasios Vamvakidis, Pazartesi günü yayımladığı notta, “Dolarda son dönemde yaşanan satış baskısı aşırıya kaçtı.

Euro/Dolar ’ın ilk çeyrekte pariteye gerilemesini, sonrasında ise yeniden yükselmesini bekliyoruz” dedi.

Stratejiste göre, yapışkan enflasyon ve resesyon merkez bankalarının para politikalarını sıkı tutmaya devam etmelerine neden olabilir ve bu da yatırımcıların risk alma iştahını azaltarak, doları ilk aşamada destekleyebilir. Bununla birlikte Vamvakidis, yılın geri kalanında dolar için kötümser olduğunu belirtti ve euro/dolar’ın yılsonuna kadar 1,10 seviyesine yükseleceğini öngördü.

BNP Paribas da birkaç yıllık düşüş trendi öngördü

Bloomberg Dolar Endeksi, ABD’de açıklanan istihdam ve hizmet verilerinin kısa vadeli takvil getirilerini düşürücü etkisi sonucunda cuma ve pazartesi günü toplam yüzde 1,64 oranında düşüş kaydetmişti.

Euro/dolar en son kasım ayında 1 seviyesine yaklaşmış, sonrasında doların genel zayıflığı ile toparlanmıştı.

Bloomberg Dolar Endeksi eylül ayındaki rekor seviyesinden yaklaşık yüzde 9 düşmüş durumda.

Pazartesi günü 2023 görünüm raporu yayımlayan BNP Paribas ekonomistleri de benzer şekilde doların yakın vadede değer kazanacağı ancak bunun kısa süreceği ve doların birkaç yıllık düşüş trendine gireceği öngörüsünde bulundu.

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.