Dolarda güç kaybı bekleniyor

Dolarda güç kaybı bekleniyor

Reuters tarafından yapılan bir ankete göre, gelişmekte olan ülke para birimlerinin çoğunun, Fed’in faiz oranlarını düşüreceği beklentilerinin doları kontrol altında tutması nedeniyle kısa vadede yaşanan durgunluğun ardından bu yılın ilerleyen dönemlerinde yeniden güç kazanacakları öngörülüyor.

Bu para birimleri, Fed’in bu yıl agresif faiz indirimlerine yönelik piyasa bahislerinin etkisiyle son birkaç hafta içinde yükselişe geçerek ABD tahvil getirilerini aşağı çekti.

ABD dolarındaki son satışlar, gelişmekte olan piyasa para birimlerinden oluşan daha geniş bir endeksin Kasım 2023 başından bu yana yaklaşık %3,5 değer kazanmasına yardımcı oldu.

Ancak doların son dönemdeki düşüşünün kısa süreceği ve Fed’in gelecekteki faiz indirimlerini yanlış fiyatlama riskinin artacağı tahmin edildiğinden, EM para birimlerindeki kazançlar en azından yılın ilk yarısında ılımlı olacaktır.

Reuters’ın 2-4 Ocak tarihleri arasında 55 stratejistle yaptığı ankete göre, ankete katılan 15 EM para biriminden 11’inin 12 ay içinde dolar karşısında değer kazanacağı ve bunlardan sekizinin 2023 kayıplarının tamamını telafi edeceği tahmin edildi.

Yine de, Fed’in gevşeme döngüsünü ne zaman başlatacağı belirsizliğini korurken, Türk lirası ve Rus rublesi gibi bazı EM para birimleri için üç aylık medyan tahminler geçen ayki ankete kıyasla hafifçe zayıfladı.

Türk lirası, Güney Afrika randı ve Rus rublesi, bu yıl 2023’teki kayıplarının tamamını telafi edemeyeceği tahmin edilen birkaç para birimi arasında yer aldı.