Doların güçlü kalması bekleniyor

Doların güçlü kalması bekleniyor

Doların yıl sonuna kadar önemli para birimleri karşısında güçlü olmaya devam etmesi bekleniyor.

Reuters’in döviz piyasası stratejistleriyle yaptığı ankete göre, önemli para birimlerinin çoğu yıl sonuna kadar ABD dolarının gücünün üstesinden gelemeyecekler.

ABD Hazine tahvil getirilerinin yükselişiyle desteklenen dolar, zayıflık nöbetlerine rağmen çoğu büyük para birimi karşısında dirençli kalmaya devam ediyor.

Çin ve küresel büyümeye ilişkin endişelerin risk iştahını azaltması ve ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağı beklentileriyle altı ayın zirvesine ulaşan güvenli liman dolar, yıl ortasındaki kayıplarının neredeyse tamamını geri aldı ve şu anda yıl başına göre %1’in üzerinde yukarıda.

Bu güçlü performans, doların kısa ve orta vadede zayıflayacağı yönündeki uzun süredir devam eden görüşün gözden geçirilmesine neden oldu.

Reuters’ın 1-6 Eylül tarihleri arasında yaptığı ankete katılan 53 analistin 43’ü, yani analistlerin %81’i, doların görünümüne ilişkin riskin yukarı yönlü olduğunu savundu.

Rabobank döviz stratejisi başkanı Jane Foley, “Doların gücünün daha devam edeceğini ve önümüzdeki üç ay boyunca süreceğini düşünüyoruz,” dedi.

MUFG kıdemli döviz analisti Lee Hardman, “Önümüzdeki altı ila dokuz ay içinde Fed’in faizleri düşürmeye başlamasını bekliyoruz ve işte o noktada doların yeniden değer kaybedeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Ankete göre, Euro’nun gelecek üç ayda 1,09 dolardan işlem göreceği, 6 ve 12 aylık dönemlerde ise sırasıyla 1,10 ve 1,12 dolara yükseleceği tahmin ediliyor.

Dolar karşısında halihazırda %11’in üzerinde değer kaybeden ve Çarşamba günü 147 seviyesinden işlem gören Japon Yeni’nin önümüzdeki 12 ay içinde bu yılki kayıplarının tamamını telafi ederek 132 seviyesine toparlanması bekleniyor.

Halihazırda 2023 yılında yaklaşık %3,5 artış gösteren Sterlin’in bir yıl içinde %3 daha değer kazanarak dolar başına 1,29 seviyesine yükseleceği tahmin ediliyor.