Döviz satışı izne mi bağlandı?

Döviz satışı izne mi bağlandı?

Merkez Bankası (TCMB), 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne kadar 1 Amerikan Doları’nı 19,23 Türk Lirası (TL) altında tutmak için dolaylı sermaye kontrollerini andıran kritik kararlara imza atıyor.

TCMB önceki gün bankalara bugün de döviz bürolarına “serbest kambiyo” rejiminin değiştiğini ve kontrollü kambiyo rejimine geçildiğini ima eden kararları tebliğ etti.

Bankalardan sonra döviz büroları da 500 bin dolar üstü dolar satmadan önce excel form doldurup TCMB’ye gönderecek. TCMB’nin onay vermemesi hâlinde döviz satılmayacak.

“EVET SATABİLİRSİNİZ, ANCAK ŞU KURDAN…”

Kronos65’in haberine göre; Merkez Bankası yapılacak incelemeden sonra, döviz bürosuna 3 şıktan birini sunulacak: “Hayır yapamazsınız”, ” Evet Yapabilirsiniz” veya “evet yapabilirsiniz kur….. olmalıdır.”

Son şıkka göre, TCMB döviz satışına onay verse bile dövizin kaç TL’den satılacağına kişiye ve firmaya göre farklı kur tarifesi üzerinden karar verecek.

Döviz bürolarına giden o talimatta şu ifadeler yer aldı:

1) Gün içinde gelen düzenleme ile yarın itibariyle spor döviz alım işlemleri öncesi TCMB websitesindeki döviz pozisyon tablosunun doldurulması zorunluluğu uygulamaya alınmıştır.

2) Bankamız için 500 bin USD tutara kadarki işlemlerde kayıtlı telefondan form doldurup doldurmadığınız hususunda beyanınız alınacaktır.

3) Forum dolduruldu ise gün içinde bankamızdan yapacağınız spot işlem tutarının 500 bin USD’yi geçip geçmeyeceği sorulacaktır.

4) Son olarak işlemin mesneti/sebebi sorularak tevsik edici evrak talep edilecektir.

5) Akabinde spot işlem bağlanacaktır.

6) Tutarın 500 bin USD üzeri olması durumunda bankamız TCMB’ye bilgi verecektir.

7) TCMB 3 seçenekle bize dönüş yapacaktır. a) Evet, işlem yapabilirsiniz. b) Evet, işlem yapabilirsiniz kur…. olmalıdır. c) Hayır, işlem yapamazsınız.