Dünya devleri iki günde 316 milyar dolar kaybetti

Dünya devleri iki günde 316 milyar dolar kaybetti

Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia, Tesla ve Meta’dan oluşan muhteşem yedilinin toplam piyasa değeri 2023 yılında 6,9 trilyon dolar artmıştı ancak 2024 kötü başladı. İki günlük kayıp 316 milyar dolara ulaştı.

2023 yılında tarihi bir yükselişe imza atan New York borsasının Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia, Tesla ve Meta Platform’dan oluşan “Muhteşem Yedilisi”, yeni yıla kötü başladı.

Yılın ilk iki işlem gününde söz konusu yedi ABD şirketinin piyasa değeri, toplamda 316 milyar dolar değer kaybetti.

APPLE KAYIPTA BAŞI ÇEKTİ

Apple hisseleri iki günde toplam yüzde 4’lük kayıp yaşadı ve dünyanın en değerli şirketinin piyasa değeri 130 milyar dolar eridi.

Apple hisseleri 2023’te yüzde 48 değer kazanmış ve 3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk şirket olmuştu. Bugün itibarıyla şirketin değeri 2 trilyon 870 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Barclays’in hafta başında Apple’ın notunuve Çin’de iPhone 15 satışlarının yavaşlayacağı korkusuyla şirketin hisseleri için fiyat hedefini düşürmesi, son iki günde satışlarda etkili oldu.

TESLA DA KÖTÜ BAŞLADI

Dünyanın en çok satan elektrikli aracı ünvanını Çinli BYD’ye kaptıran Tesla’nın da hisseleri yeni yıla kötü başladı.

Tesla’nın piyasa değeri iki günde yüzde 4’lük kayıpla 32 milyar dolar eridi ve 747 milyar dolara geriledi.

1995’te kurulan ve Warren Buffett’ın da hissedarı olduğu BYD, 2023’ün dördüncü çeyreğinde Tesla’nın 484 bin adetlik satışına karşılık 526 bin adetlik rekor elektrikli araç satışı gerçekleştirdi.

Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia ve Meta hisselerinde de iki günde kayıp görüldü.

2023 RÜYA GİBİ GEÇMİŞTİ

Geçen sene muhteşem yedili’nin piyasa değeri toplamda 6,9 trilyon dolar artışla 12 trilyon dolara yükselerek tarihi bir performansa imza atmıştı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışı döngüsünde zirveyi gördüğü ve 2024’te Mart ayından yıl sonuna kadar 6 faiz indirimine gideceği beklentileri, teknoloji hisselerinde yükselişi beraberinde getirmişti ancak dün akşam yayımlanan Fed tutanakları piyasa için negatif sürpriz oldu.

Fed’in toplantı tutanaklarının, faizlerin piyasa beklentilerinden daha uzun süre yüksek kalabileceğine işaret etmesinin ardından hisse senedi piyasalarında düşüş görüldü.

Scope Markets’tan Joshua Mahony, “Kısa bir süre sonra bir miktar kâr satışı görebiliriz” dedi. Mahony, “Piyasaların şu anda beklediği 150 baz puanlık faiz indiriminin olasılığına ilişkin soru işaretleri devam ediyor ve bu nedenle Fed üyelerinin bu beklentileri bir şekilde kontrol altına almaya çalışması riski var” değerlendirmesinde bulundu.