Ebeveynlerin dikkatine: Çocuklar harçlıkları online’da harcıyor

Ebeveynlerin dikkatine: Çocuklar harçlıkları online’da harcıyor

PSM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek harçlık uygulaması Manibux, ülke genelinde 200 binden fazla kullanıcısının işlemlerinden yola çıkarak bir rapor hazırladı. “Manibux 2023 Harçlık Raporu” sonucuna göre kız çocuklar, erkek çocuklardan daha fazla harçlık alıyor. Ailelerin yüzde 80’i çocuklarına harçlıkları haftalık, yüzde 20’si de aylık olarak veriyor. Yine kız çocukları daha çok birikim yapıyor. Harçlıkların yaklaşık yüzde 40’ı dijital kumbaralarda biriktiriliyor.

Manibux Kurucusu Canan Akmanoğlu Bayrak, çocukların harcama alışkanlıklarını şöyle değerlendirdi: “Bilgisayar başında geçirilen zamanın artmasına bağlı olarak çocuklar daha çok online kanallarda harcama yapıyor. Bu konuda biraz dikkat etmemiz gereken yeni bir dönem bizleri bekliyor. Bu noktada aile kontrolünün yanı sıra çocukların da kendi paralarının sorumluluğunu alması ve harçlık yönetimi yapabilmesi önem kazanıyor. Ebeveynler çocuklarına kendi kredi kartlarını vererek kontrolsüz bir harcama ortamı sunmak yerine, Manibux kartlar aracılığıyla güvenli ve kontrollü bir şekilde harcama imkanı sağlayabilir.”

Manibux 2023 Harçlık Raporu’na göre ortalama haftalık harçlık tutarı 2022 yılına göre 2 katına çıktı. En çok harcama yapılan alan kafeler oldu. Çocuklar düzenli harçlıklarını daha çok yeme içmede kullanınca sosyalleşme de arttı. Ailelerin 2023 yılında düzenli harçlık gönderimleri arttı. Haftalık ortalama harçlık miktarı kız çocuklar için 360, erkek çocuklar için 315 TL oldu.
Harçlıkların e-ticarette kullanımı ise 18 yaş altı çocuklarda 4 kat arttı. Sanal kart kullanımındaki artış ise yüzde 25 oldu.
En düzenli harçlık İzmir’den gönderildi. En yüksek tutarda harçlık gönderen şehir Gaziantep, en çok online harcayan şehirse Mersin oldu.