Elon Musk, Apple’a rakip oluyor!

Elon Musk, Apple’a rakip oluyor!

Milyarder Elon Musk, cuma günü attığı bir tweette, Apple’ın Twitter’ı App Store’da engellemesi durumunda Apple’ın iPhone’una alternatif telefon üreteceğini ifade etti.

Twitter için potansiyel olarak kötü bir işaret olarak, App Store’u yöneten ve uzun süredir Apple pazarlama yöneticisi olan Phil Schiller, geçen hafta Twitter hesabını sildi.

Schiller’in bu hareketi, Musk’ın Twitter’da, Apple’ın ücretlerinden şikayet ederek, bunların “internet üzerinde yüzde 30’luk gizli bir vergi” taşıdığını söylemesinin ardından geldi.

Cuma günü yaptığı açıklamada Musk, Twitter’da yaptığı değişikliklerin App Store’dan atılmasına neden olabileceği ihtimalini reddetmese de, “Umarım iş o noktaya gelmez” dedi.

‘Güvenlik’ sorunu

Geçen ayın sonunda Twitter’ın başına geçen Musk, veri gizliliği ve içerik yönetiminden sorumlu yöneticilerin istifasına yol açan kapsamlı işten çıkarmalar ve istifalar da dahil olmak üzere platformda büyük bir değişikliğe yol açtı. Musk Twitter’ı 44 milyar dolara satın almayı teklif etmeden önce, sosyal medya platformunu “ifade özgürlüğü ilkelerini” yerine getirmeyerek demokrasiyi baltalamakla suçlamıştı.

Jack Dorsey gibi önceki yöneticilerin döneminde içerik denetimi daha bilinçli işliyor ve pornografi, nefret söylemi ve şiddeti yasaklayarak kullanıcıların “güvenliğine” odaklanıyordu. Musk dönemindeyse içerik yönetimi konusundaki duruş, nefret söylemi de dahil olmak üzere her türlü konuşmaya izin vermeyi içeriyor.

iPhone telefonlarda ve diğer Apple cihazlarında uygulama indirmek için kullanılan App Store’un bir dizi katı yönergesi arasında “güvenlik” ilk sırada geliyor.

Buna göre, “Kişiler App Store’dan bir uygulama indirdiklerinde, bunu yapmanın güvenli olduğundan emin olmak isterler. Uygulamanın kırıcı veya saldırgan içerik içermediğinden emin olmak isterler” deniyor.

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.