Emeklilerin gözü bayram ikramiyesinde: Artış yapılacak mı?

Emeklilerin gözü bayram ikramiyesinde: Artış yapılacak mı?

Hayat pahalılığı karşısında aylıkları eriyen emeklilerin göze bayram ikramiyesinde. Geçtiğimiz yıl 2 bin lira olan bayram ikramiyesi bu yıl 3 bin lira olarak hesaplara yatacak. Peki emekli ikramiyelerinde artış olacak mı? Ne zaman hesaplara yatacak?

Aylıkları açlık sınırının altında kalan milyonlarca emekli bayram ikramiyesi ne zaman yatacak diye bekliyor. Geçtiğimiz yıl 2 bin lira olarak ödenen bayram ikramiyesi 2024 yılında 3 bin lira olarak yatırılmaya başladı.

Emekli vatandaşlar için önemli bir ek gelir olan emekli bayram ikramiyesi geçtiğimiz aylarda arttırıldı. Emekliler iki bayramda toplam 6 bin lira emekli ikramiyesi alacak.

Zamlı emekli bayram ikramiyesi Kurban bayramı öncesinde hesaplara yatırılacak.

Üç bin lira olarak hesaplara yatacak olan ilk emekli bayram ikramiyesi, Kurban bayramından önceki hafta olan 5 Haziran – 10 Haziran arasında yatırılması bekleniyor.

Emekli ikramiyesi 2024 yılında 3 bin lira olarak ödeniyor. Emekli vatandaşlar iki bayramda toplam 6 bin lira emekli ikramiyesi alacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Emeklilerimizin bayram ikramiyelerinde bütçe imkanlarını tekrar zorlama pahasına bir artış yapmayı planlıyoruz. Önümüzdeki bayram bu rakamı yüzde 50 artış ile 3 bin liraya yükselteceğiz” demişti.

Emekli bayram ikramiyesi zammı, 2023 yılında maaş artışları sonrasında açıklanmıştı. Bayram ikramiyeleri 1100 liradan 2 bin liraya yükseltilmişti.

Böylelikle emeklilere geçtiğimiz yıl Ramazan ve Kurban Bayramı’nda 2 bin lira, toplamda 4 bin lira ikramiye ödemesi yapılmıştı.

Emekli bayram ikramiyesi Kurban bayramından önceki hafta olan 6 Haziran ile 10 Haziran arasında yatırılması bekleniyor.

Milyonlarca emekli Haziran’da hesaplarına yatırılacak olan ikramiyeyi bekliyor. Peki artış gündemde mi?

Hükümet kaynakları, emeklilerin refahını artırmak amacıyla çlışmaların sürdüğünü ifade ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bayram ikramiyelerinin enflasyon karşısında ezilmemesi için yeniden artırılması konusunda rapor sunulduğunu aktardı.