Erdoğan: Seçim kararımızı 10 Mart’ta açıklayacağız

Erdoğan: Seçim kararımızı 10 Mart’ta açıklayacağız

Bursa’da gençlerle bir araya gelen Erdoğan, “İnşallah 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde ilk defa oy kullanacak siz kıymetli gençlerimizle yol arkadaşlığı yapmamızı bize nasip eden Rabbime hamd ediyorum” dedi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“10 Mart’ta Cumhurbaşkanı olarak yetkimizi kullanacağız. 60 gün süre var. O süreyi de YSK değerlendirecek. Biz kararımızı 10 Mart’ta açıklayacağız.”

Seçim tarihinin 14 Mayıs olarak belirlenmesinin bir erken seçim kararı olmadığını söyleyen Erdoğan, “Birileri hedef saptırmaya gayret ediyor. Bu şimdi bir erken seçim değil. Seçimi öne almak…Yapılan bu. Bir diğer adım olarak da biz burada güncelleme yaptık. Bu güncellemeyle birlikte bu adımı attık. Devlet Bey’le [Bahçeli] görüşmelerimizi yaparak dedik ki, ‘Zaman kaybına tahammül yok’ ” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, bu kararı almadan önce yaz tatili, sınav takvimi ve hasat mevsimi gibi pek çok kriterin masaya yatırıldığını kaydetti.

Uzun süredir öne alınacağı konuşulan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçiminin tarihi olarak Çarşamba günü 14 Mayıs’ı işaret eden Erdoğan, “Rahmetli Menderes, 14 Mayıs 1950’de ‘Yeter söz milletin’ demiş ve sandıktan büyük bir zaferle çıkmıştı. Milletimiz 73 yıl sonra bir kez daha aynı gün, Altılı Masa diyerek karşımıza çıkan darbe şakşakçılarına, kifayetsizlere ‘yeter’ diyecektir” ifadelerini kullanmıştı.

Yavaş’tan Kılıçdaroğlu’na: ‘Tememnimiz bu parkın açılışına Cumhurbaşkanı olarak teşrif etmeniz’
Öte yandan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş kentte bulunan bazı parkların açılış ve temel atma töreninde yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanı olarak görmek istediğini söyledi.

Yavaş kürsüde yaptığı konuşma sırasında kendisini dinleyen Kılıçdaroğlu’nu işaret ederek, çalışmaları devam eden Batıkent Rekreasyon Alanı için, “Tememnimiz bu parkın açılışına Cumhurbaşkanı olarak teşrif etmeniz” dedi.

Yavaş’ın bu sözleri salondakilerce alkışlandı.

Kılıçdaroğlu ise konuşmasında Yavaş’ın sözlerine atıf yapmadı.

Altılı Masa’nın çalışmalarına değinen Kılıçdaroğlu, “Altı liderin bir arada olmasının temel hedefi de budur. Altı lider bir aradayız hepimiz demokrasi istiyoruz. Hepimiz bu ülkede huzur içinde yaşamak istiyoruz, beraber yaşamak istiyoruz” dedi.

Akşener’den Erdoğan’a: Sadece dilini kirletmedi, kalbini de öfkesinin esiri etti

Bu arada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Twitter hesabından yayımladığı videoda, Erdoğan için, “Sadece dilini kirletmedi. Kalbini de öfkesinin esiri etti” ifadelerini kullandı.

Meral Akşener, “Devlet-millet arasında kurulan güçlü bağı zedeleyen bu merhametsiz yaklaşımı milletimizle birlikte, sandıkta değiştireceğiz” dedi.

Akşener ve İYİ Parti’nin sosyal medya hesaplarından da paylaşılan videoda #DevleteMerhametYakışır” etiketi kullanıldı.