EV KREDİSİ: Faizler yükseldi, nakit parası olana ciddi indirim kapısı açıldı

EV KREDİSİ: Faizler yükseldi, nakit parası olana ciddi indirim kapısı açıldı

Yeni ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadele programı kapsamında parasal sıkılaşma adımları gelirken, Merkez Bankası politika faizini yüzde 50 seviyesine çıkardı. Bu nedenle ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi faizleri de ulaşılamaz noktaya geldi. Bu durum nakit parası olup ev almak isteyenler için bir fırsat penceresi açtı. Ev sahipleriyle yapılan pazarlıklarda ciddi indirim yakalamak mümkün.

Mayıs 2024’te konut kredisi faizlerinde son durum belli oldu. En düşük faiz oranı yüzde 3,05 görünüyor.

Bugün 120 ay vadeli 2 milyon TL konut kredisi kullanmak isteyenin aylık ödemesi gereken taksit 62 bin 704 TL.

Asgari ücretin 17 bin TL olarak uygulandığı Türkiye’de aylık 62 bin TL üzerinde taksiti altından kalkması neredeyse imkânsız bir yük.

Peki cebinizde nakit paranız var 5 milyon TL’lik bir daire beğendiniz. Ev sahibiyle sıkı bir pazarlığa girdiğinizde alacağınız sonuç nasıl olur?

EV KREDİSİ: 120 ay 2 milyon TL konut kredisi! Faiz bankadan bankaya değişiyor! İşte ödeme tablosu
Show Haber’e konuşan emlakçı Hikmet Koçyiğit’e göre; nakit 5 milyon TL’lik daireyi şu anda 4 milyon TL’ye de alabilirsiniz.

Emlakçı Abdurrahman Yeşiltaş, nakit parası olanların ev sahipleriyle sıkı bir pazarlık yaptığını ifade etti.

Haberlere göre ev satışlarında pazarlık alıcıya yaklaşık yüzde 20’lik bir avantaj sağlayabilir.

Konut kredisi faizlerinde son durum…
Ev sahibi olmak isteyenler konut kredisinde güncel faiz oranlarını yakından takip ediyor. Başta İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyükşehirlerde ortalama konut fiyatları 5 milyon TL’ye yaklaştı.

Konut kredilerinde faiz oranları ise bankadan bankaya değişkenlik gösteriyor. Peki 2 milyon TL konut kredisinin 120 ay vadede toplam geri ödemesi ne kadar, aylık taksit ödemesi kaç TL, faize ödediğiniz para ne kadar?