Fatura Ödeme Yeri’nden entegre bir ödeme kuruluşuna: Mypayz

Fatura Ödeme Yeri’nden entegre bir ödeme kuruluşuna: Mypayz

PSM DERGİSİ

TCMB’den faaliyet genişletme izni alan FÖY, unvan ve markasını Mypayz olarak değiştirip fatura tahsilatının yanı sıra para transferi ve sanal POS hizmeti de vermeye başladı. Teqpay ve Payofin platformları ve yeni iş birlikleriyle müşteri kitlesini her geçen gün genişleten Mypayz’ın planları arasında elektronik para lisansı alma ve yurt dışına açılmak da var…

Çok değil 10-15 yıl önce neredeyse her köşe başında bir fatura ödeme bürosuna rastlıyorduk. İşini yasalara uygun olarak yapanların yanı sıra “merdiven altı” olarak nitelendirilen, lisanssız işletmeler de bu işi yapıyordu. Salgınla birlikte hızla değişen tüketici alışkanlıkları, mobil çözümlerin yaygınlaşması ve yeni regülasyonlarla birlikte bu alandaki iş hacmi azaldı. Ana işi fatura tahsilatı olup da geleceği iyi okuyanlar, ödeme dünyasının farklı alanlarında da faaliyet göstermeye başlayarak önemli bir dönüşüm yaşadı. Tıpkı FÖY’ün yaptığı gibi…

2007 yılında yüzde 100 yerli sermayeyle kurulan FÖY, 2016 yılında BDDK’dan lisansını alarak rakiplerinden ayrışmıştı. Eylül 2023 itibarıyla TCMB’den faaliyet genişletme izni alan şirket, unvanını da “Mypayz Ödeme Kuruluşu A.Ş.” olarak değiştirdi. Mypayz artık sanal POS, fatura ödeme ve para transferi ürünlerini tek bir platform üzerinden kullanıcılarına sunuyor.

Mypayz Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Osman Göksen Çam, beş ayrı lisansa sahip bir şirket olarak müşterilerine ödeme dünyasının birçok ürününü sunduklarını söylüyor. 3 yıl önce İstanbul Kağıthane’de kendilerinin inşa ettiği ve adeta bir bankacılık üssü özelliği taşıyan yeni genel merkezlerine taşındıklarını hatırlatan Çam, marka ismini değiştirme gerekçelerini ise şöyle anlatıyor:

“FÖY (Fatura Ödeme Yeri), o dönemde adının anlamını dolduran bir iş yapıyordu. 3 binin üzerinde temsilciliğe ulaşmış bir şirkettik. Ancak pazarın değişen dinamikleriyle biz de değişmeye başladık ve fatura ödemenin üstüne çıkan diğer ödeme sistemlerini de içine alan yeni projeler geliştirdik. Hem yurt içi hem yurt dışında iş birliklerimizin sayısı artı. Bu süreçte vizyoner bakış açımızı gösterecek, finansal bir market olma hedefiyle, atalarımızdan gelen Fatura Ödeme Yeri olan unvanımızı daha ileri götürmek adına; “benim” (müşterilerimizin) ve “ödeme alanım” anlamında My Pay Zone’un kısaltılması olan MYPAYZ’de karar kıldık. Böylece müşterilerimizin kendisine ait ve sahipleneceği bir marka (Benim Ödeme Alanım) olsun istedik”

Sırada elektronik para lisansı var

Şu anda fatura ödeme, para transferi ve sanal POS alanlarında faaliyetleri olduğunu belirten Çam, hedeflerinin elektronik para lisansı da almak olduğunu belirtiyor. “İşimizin gerektirdiği tüm lisansları alarak finansal ekosisteme hitap eden entegre bir şirket olma hedefimize ulaşacağız. Adım adım ilerleme stratejimize uygun hareket ediyoruz. Yeni alanlara girmek için projeler geliştiriyor, ekipler kuruyor, istihdamı artıyoruz. Yine ülkemizin ihracatına katkı sunacak çalışmalar yapıyoruz” diyen Çam, tüm ürünlerinin hem B2B hem de B2C alanında faal olduğunu vurguluyor.
Şirketin ana stratejilerinden biri de dijital alanda büyümek ve mobili her işe adapte etmek. Çam, ayrıntılarını şöyle paylaşıyor: “Mobil uygulamamız üzerinden para havalesi, para transferi işlemlerinin yanı sıra kullanıcılarımıza fatura ödeme hizmeti de sunacağız. Uzun zamandır birlikte çalıştığımız temsilcilerimiz, fatura ödemelerini sadece ön ödemeli bakiye üzerinden yaparken yeni lisanslarımız doğrultusunda işlerini POS aracılığıyla da tahsilat yapabilecekler.”

Osman Göksen Çam, müşteriye dokundukları nokta sayısının fazlalığını da Mypayz için önemli bir avantaj olarak görüyor: “Müşterileri anlama ve sorunlarını çözme yeteneği bize proaktiflik kazandırıyor. Üye işyerlerimizin ödeme anındaki POS işlemlerinde aksama yaşanması bizim için kabul edilemez bir durum. Bunun için özel yazılımlar geliştirdik. Tüm süreçleri A’dan Z’ye yönetiyor ve ödemenin yapılmasını sağlıyoruz. Yani bir müşteri ödeme yapmadan ayrılmıyor.”

“2024 yılının gündemi ödemeler olacak”

Osman Göksen Çam’a göre, önümüzdeki dönemde tahsilat yöntemlerinin önemi daha da artacak. Farklı satış ve tahsilat sistemleriyle tanışmaya devam edeceğiz. Çam, “Mypayz olarak bu süreci öngörerek mobil ödeme, Teqpay gibi çözümler geliştiriyoruz. Çünkü artık satmak yetmiyor, nasıl tahsil ettiğin de önemli. Riski doğru analiz ederek tahsilat yapmanız gerekiyor. Kolay ulaşılabilir ve zamanında ödeme isteği öne çıkacak. Biz de bu doğrultuda tüm alternatifleri değerlendirip IT yatırımlarımızı, iş birliklerimizi buna göre yapıyoruz” diyor.

Tüm ödeme yöntemleri Teqpay’de buluştu

Mypayz bünyesinde farklı alanlarda hizmet veren farklı markalar ve iş birlikleri de var. Bunların başında Teqpay ve Payofin geliyor. Mypayz, Teqpay yolculuğunu 4 yıl önce, sektörün önde gelen girişimcilerinden Gökhan Haznedaroğlu ortaklığıyla başlatmıştı. Farklı kanallardan ödeme yapılmasını sağlayan bu ödeme ağ geçidi platformu; dijital cüzdanlar, sanal POS, EFT, havale, alışveriş kredisi gibi birçok ödeme yöntemini aynı ağda buluşturuyor. Teqpay’in dünyada örneği olmadığını belirten Çam, sistemin işleyişini şöyle anlatıyor:

“Teqpay içerisinde yer alan ödeme sistemlerinin tamamı online ve offline hizmet veren firmalara tek entegrasyonla sunuluyor. Firmalar sadece Teqpay ile sözleşme imzalayarak satış, iptal/iade, mutabakat/raporlama süreçlerini tüm ödeme yöntemleri için tek panelden yönetebiliyor. Yurt içi ve dışında 200’ün üzerinde ödeme sistemi için ayrı ayrı sözleşme, entegrasyon ve finansal mutabakat yapılması maliyet ve zaman yönetimi açısından zor bir süreç oluşturuyor. Oysa biz Teqpay ile bu süreçlerin tamamı tek elden yönetiyoruz.”

Teqpay’in e-ihracatı desteklemek üzere yurt dışı ayağının da olduğunu belirten Çam, sürecin ayrıntılarını şöyle paylaşıyor: “Yurt dışında çok farklı ödeme yöntemleri kullanılabiliyor. Türkiye’de ise ağırlıklı olarak banka ve kredi kartları tercih ediliyor. Örneğin, Avrupa ülkelerinde gelirler daha yüksek olduğu için alışverişlerin ödeme alışkanlığı yıllar itibarıyla ağırlıklı olarak cüzdanlara kayıyor. Türkiye’de ise cüzdanların kullanımı son yıllarda artış gösteriyor. Dolayısıyla hem yurt dışındaki şirketlere hem de yurt dışına ürün satmak isteyen yerli işletmelere tüm ödeme yöntemlerini yine bizim kanalımız üzerinden sunuyoruz.”
Yemek kartlarının yemek dışında ayni yardımlarda da kullanılan cüzdanları olduğunu hatırlatan Çam, Teqpay platformunda bu yöntemlerle de ödeme yapmanın mümkün olabildiğini belirtiyor.
Payofin ise çok sayıda kuruma tahsilat imkanı sağlayan dijital, online bir fatura ödeme platformu. Payofin altyapısını kullanan temsilciler, 7/24 fatura tahsilatlarına aracılık edebiliyor.

2024 yılında entegrasyonlar hızlanacak

Peki adını değiştiren, ofisini yenileyen, lisans sayısını artıran Mypayz, bundan sonra ne yapacak? Çam’a gündemlerinde satış ya da ortaklık planları olup olmadığını sorduk. Yanıtı şöyle:
“Gündemimizde satış ya da ortaklık bulunmuyor. Bambu ağacı tohumu 5 yıl boyunca toprağın altında kalır ve sonrasında 6 haftada 27 metreye ulaşır. Mypayz de 4-5 yıldır projelerine ciddi anlamda emek vererek hazırlıklarını tamamladı. Artık 2024 yılında güçlü bir şekilde filizlenecek. Kendi kulvarımızda sanal POS ve mobil uygulamayla hedeflerimize ulaşmak istiyoruz. Doğru ve sağlam adımlarla önce Türkiye’de belli bir yere gelecek, sonrasında da yurt dışına açılarak büyüyeceğiz.”

‘Yeni normal’ döneminde dijital olmayan hiçbir şey yaşayamaz. Her hizmetimizi bu bakış açısıyla hazırlarken, uzun dönemde değerleri olan ve değer yaratan firmaların tercih edileceğini düşünüyoruz. Odağımızda samimiyet, sürdürülebilirlik ve bütünlük var. İş birlikçi bakış açısı ve etik değerler de olmazsa olmazımız. Önümüzdeki dönemde yeni projelerimizle Mypayz’i daha sık duyacaksınız.”