Fed daha da şahinleşebilir mi?

Fed daha da şahinleşebilir mi?

Bloomberg Economics’e göre ABD’de açıklanacak veriler enflasyon risklerinin yukarı yönlü olduğuna işaret edecek. Bu durumun Fed’in daha da şahinleşmesine yol açması bekleniyor.

ABD’de para politikalarının yönünü öngörebilmek açısından kritik öneme sahip veriler açıklanacak.

ABD’de Mart ayı kişisel gelir ve harcamalar, çekirdek PCE deflatörü verileri Türkiye saatiyle 15:30’da duyurulacak. Bloomberg anketlerindeki medyan tahminlere göre kişisel gelirlerdeki artışın yüzde 0,3’ten yüzde 0,5’e hızlanması, kişisel harcamalardaki artışın ise yüzde 0,8’den yüzde 0,6’ya yavaşlaması bekleniyor.

Çekirdek PCE’de ise mart için aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 2,7 artış açıklanacağı tahmin ediliyor.

Bloomberg Ekonomisti Stuart Paul, veriler için “Ayrıntılar, kişisel harcamaları destekleyen sağlam gelir artışını gösterecektir.

Genel olarak veriler, politika yapıcılara enflasyonun yüzde 2’lik enflasyon hedefine doğru kalıcı bir düşüş eğiliminde olduğuna dair güven vermeyecektir. Bu da Fed Başkanı Jerome Powell’ın 30 Nisan-1 Mayıs FOMC toplantısında daha şahin bir tonda konuşması için zemin hazırlıyor” dedi.

Perşembe günü ABD ekonomisinin ilk çeyrekte, 2022’nin ikinci çeyreğinden bu yana en yavaş büyümesini kaydettiği açıklanmıştı. Ancak beklendiği gibi ilk çeyreğe ait çekirdek PCE yüzde 3,4’lük tahminlerin üzerinde yüzde 3,7 artarak büyüme verisini gölgede bıraktı.