Fed yöneticisinden faiz artırımı sinyali

Fed yöneticisinden faiz artırımı sinyali

St Louis Fed Başkanı James Bullard “Haziran toplantısı için açık fikirli olmaya hazırım, ancak faizlerin hala artırılmaya ihtiyacı olabilir” dedi.

St Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed üyelerinin geçtiğimiz hafta yapılan FOMC toplantısında faizi 25 baz puan artırarak “iyi bir karar” verdiklerini belirtirken, Haziran toplantısı için “açık fikirli” olmaya hazır olduğunu söyledi. Ancak Haziran toplantısında faizlerin hala artırılmaya ihtiyaç duyabileceklerini belirten Bullard, “verilere bakılarak karar verilmesi” taraftarı olan mevkidaşlarına katıldığını söyledi.

Enflasyondaki yavaş ilerleme nedeniyle politika faizinin “daha yukarı” gitmeye ihtiyaç duyacağını değerlendirdiğini belirten Bullard, “Ancak verilere bağlı hareket etmeye ve ön yargılı olmamaya istekliyim. Faiz yüzde 5 seviyesinin üzerine taşımış olmamız etkileyici” ifadelerini kullandı.

Faizde ulaşılan 5,0-5,25 seviyesinin gidilmesi gereken seviyenin “alt bandı” olabileceğini değerlendiren Bullard, yaptığı projeksiyonların faizin enflasyonun istikrarlı bir aşağı trende sokulması için 50 baz puan daha yukarı gitmeye intiyacı olabileceğine işaret ettiğini vurguladı.