Finans ve teknoloji devlerinin katıldığı küresel ağ başlıyor

Finans ve teknoloji devlerinin katıldığı küresel ağ başlıyor

Goldman Sachs, Moody’s, S&P, Microsoft, Deloitte ve Almanya Borsası’nın aralarında bulunduğu bir grup firma, çeşitli kurumsal uygulamaları birbirine bağlamak için yeni bir blok zinciri tabanlı sistem başlatmayı planlıyor.

Bankalar ve diğer büyük şirketler, en karmaşık süreçlerinden bazılarını basitleştirmeye ve hızlandırmaya yardımcı olabileceği umuduyla yıllardır blok zinciri uygulamaları geliştiriyor ve test ediyordu. Ancak blok zinciri sistemleri henüz geniş kapsamlı bir şekilde benimsenememişti.

Şirketlerin Carton Network’e katılması, blok zinciri teknolojisinin benimsenmesi adına önemli bir gelişme olacak. Ağ, akıllı sözleşme dili ile oluşturulan uygulamaları birbirine bağlayarak finansal piyasalardaki farklı sistemlerin birlikte çalışmasına ve senkronize olmasına olanak tanıyacak.

TEMMUZDA BAŞLAYACAK

Almanya Borsası yeni dijital pazarlar başkanı Jens Hachmeister, “Bu tür çözümler, gelecekteki dijital ve dağınık finansal piyasa altyapıları için önemli bir yapı taşıdır” dedi.

Temmuzda bazı yeteneklerini test etmeye başlayacak olan Canton Network’ün katılımcıları, sistemin mevcut teknolojiden daha iyi gizlilik ve kontroller sunacağını ve finansal kurumların ihtiyaç duyduğu performansa ulaşabileceği görüşünde.

BLOK ZİNCİRİ NEDİR?

Blockchain Türkçe ismi ile “blok zinciri” anlamına gelen bir çeşit kayıt defteridir. Bu teknoloji, bloklardan oluşan ve bloklar halinde muhafaza edilen şifrelenmiş işlem takibi olanağı sağlayan bir veri tabanı sistemidir.

Blok zinciri teknolojisi ise herhangi bir merkezi yöneticiye ihtiyaç duymadan verilerin saklanabildiği kayıt sistemi teknolojisidir. Ayrıca blok zinciri teknolojisi siber saldırılara karşı yüksek seviyede dayanıklı bir altyapıya sahiptir.